Foto: UM Rzeszów

Prace związane z kolejnym, trzecim już etapem rozbudowy lotniczego placu zabaw MTUlandia zainicjowanego przez firmę MTU Aero Engines Polska Sp. z o.o. i jej pracowników zostały zakończone, a jego oficjalne przekazanie Miastu Rzeszów nastąpiło w piątek, 1 lipca 2022 r.

– Mieszkamy w mieście, które jest sercem Doliny Lotniczej i taki plac zabaw, jest ciekawym nawiązaniem do tego, co tutaj robimy, do przemysłu lotniczego, który w Rzeszowie i okolicy się rozwija. Warto docenić ten projekt, tym bardziej, że został stworzony przez pracowników MTU Aero Engines Polska, aby dać coś od siebie lokalnej społeczności. To fantastyczny gest. A dodatkowo, o czym warto powiedzieć, plac zabaw jest neutralny klimatycznie czym wpisuje się w naszą misję. Jesteśmy przecież w gronie 100 europejskich miast które do 2030 roku mają być neutralne ekologicznie– mówił Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa

Interaktywny plac zabaw zlokalizowany jest przy ul. Sondeja, w sąsiedztwie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Projekt łączy w sobie elementy wspierające edukację poprzez zabawę, a jego celem jest rozwijanie pasji do lotnictwa. MTUlandia została udostępniona najmłodszym mieszkańcom miasta w 2018 r., od tego czasu plac zabaw był rozbudowywany o kolejne elementy związane z tematyką lotniczą. W ostatnim etapie rozbudowy, samolot został wyposażony w interaktywny kokpit sterowany czujnikiem ruchu, dzięki czemu na pokładzie można usłyszeć komunikaty załogi lotu oraz dźwięk silników. Dodatkowo zainstalowano interkom umożliwiający łączność wieży kontroli lotów z samolotem.

Na najmłodszych czekają również nowe interaktywne tablice edukacyjne jak np. odkrywca planet, a ponieważ żaden lot nie może odbyć się bez załogi samolotu, zainstalowane zostały szablony do zdjęć dla dzieci chcących wcielić się w rolę pań i panów pilotów.

Z myślą o opiekunach dzieci spędzających czas na placu zabaw, przygotowano dodatkowe ławki, przy których zainstalowane są moduły USB do ładowania mobilnych urządzeń elektronicznych.

– Pozytywne opinie, jakie otrzymaliśmy po pierwszym etapie budowy placu zabaw były dla nas dodatkowym napędem w planowanym dalszym rozwoju MTUlandii. Mamy nadzieję, że również te nowe interaktywne elementy będą rozwijać kreatywność i wyobraźnię najmłodszych mieszkańców miasta oraz pomogą im odkrywać fascynujący świat lotnictwa– mówił Krzysztof Zuzak, Dyrektor Zakładu MTU Aero Engines Polska Sp. z o.o.

Wszystkie elementy wykonane są z atestowanych materiałów bezpiecznych dla dzieci. Plac zabaw posiada certyfikat potwierdzający zgodność urządzeń zabawowych z grupą norm PN-EN 1176. Samolot znajduje się na zaprojektowanym pasie startowym, a cała konstrukcja placu zabaw na specjalnej amortyzującej nawierzchni.