32. edycja Rajdu Rzeszowskiego już za miesiąc (10-12 sierpnia). Zawodników i kibiców czeka 11 wymagających, asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 150 km. Nowością w harmonogramie zawodów jest próba zlokalizowana na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w rajdach samochodowych.

W tym roku Rajd Rzeszowski będzie rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski już po raz 23. z rzędu. Zawody z bazą w stolicy Podkarpacia są częścią kalendarza RSMP nieprzerwanie od 2002 roku.

Międzynarodowa ranga, zróżnicowana stawka

Podobnie jak w latach poprzednich kibice zobaczą bardzo urozmaiconą stawkę zawodników i rajdówek. Marma 32. Rajd Rzeszowski będzie nie tylko piątą rundą krajowego czempionatu. W imprezie organizowanej przez Automobilklub Rzeszowski zmierzą się również uczestnicy międzynarodowych cykli FIA European Rally Trophy oraz Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Ponadto na oesach podkarpacia o punkty powalczą także zawodnicy ze Słowacji, dla których będzie to piąta runda międzynarodowych mistrzostw tego kraju.

Nie zabraknie też rajdówek sprzed lat. Marma 32. Rajd Rzeszowski jest bowiem częścią Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Historycznych Mistrzostw Słowacji. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć na oesach takie konstrukcje, jak Audi Quattro, Subaru Legacy, Porsche 911, Volvo Amazon czy też Forda Sierrę RS Cosworth wzorowaną na rajdówce Mariana Bublewicza – nieodżałowanego, wielokrotnego mistrza Polski.

Imprezą organizowaną wraz z Marma 32. Rajdem Rzeszowskim jest Rajd Rzeszowiak – trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Południa. To cykl rajdów okręgowych, czyli krótszych zawodów dla załóg, które rozpoczynają rajdową karierę czy też dysponują mniejszym budżetem.

Sprawdzona formuła i partnerzy

Już po raz czwarty partnerem strategicznym zawodów będzie firma Marma Polskie Folie. Dzięki temu biuro rajdu będzie zlokalizowane w komfortowym hotelu Hilton, a ceremonia startu odbędzie się na dziedzińcu galerii Millenium Hall. W tym samym miejscu kibice będą mogli zobaczyć rajdówki i porozmawiać z zawodnikami także w kolejnych dniach rajdu, ponieważ właśnie w Millenium Hall będą zlokalizowane przegrupowania przed wjazdem na serwis.

Pierwszą okazją do zobaczenia rajdowych załóg w akcji będzie odcinek testowy, zaplanowany na czwartek 10 sierpnia, między godz. 16 a 19 w miejscowości Niechobrz. Uroczyste rozpoczęcie rajdu zaplanowano na godzinę 20.

Rywalizacja rozpocznie się w piątkowe popołudnie. Pierwszy etap rajdu składa się z trzech odcinków specjalnych, w tym dwóch pokonywanych dwukrotnie. Najpierw zawodnicy zmierzą się na próbie Różanka (11,57 km), a następnie przejadą najbardziej znany oes Rajdu Rzeszowskiego, czyli Lubenię (20,45 km), który tym razem ma nieco zmienioną konfigurację, ale nadal jest zapętlony. To ważna informacja dla kibiców. Zapętlenie oznacza, że w jednym miejscu widzowie będą mogli zobaczyć zawodników nie raz, lecz dwa razy.

Po przerwie na serwis, zlokalizowany na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej, zawodnicy ponownie pokonają oesy Różanka i Lubenia, a na zakończenie dnia będą rywalizować na ulicach Rzeszowa. Odcinek w stolicy Podkarpacia również będzie zapętlony i rozpocznie się o godz. 20. Potężne reflektory na maskach rajdówek, iskry sypiące się z hamulców i rozgrzane do czerwoności tarcze hamulcowe to tylko niektóre elementy emocjonującego, wieczornego spektaklu w Rzeszowie.

Nowości i powroty

Sobotni, dłuższy etap Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego składa się z trzech, dwukrotnie pokonywanych oesów. Pierwszym w pętli jest odcinek Kołaczyce (17,8 km). Zlokalizowana na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w Rajdzie Rzeszowskim próba charakterystyką przypomina pozostałe oesy podkarpackiej rundy RSMP – wiedzie wąskimi, krętymi drogami z wieloma niewidocznymi szczytami. Kolejną z zaplanowanych prób jest oes Grudna (14,65 km), wracający do harmonogramu zawodów po sześcioletniej przerwie. Pętle kończyć będzie rywalizacja na zapętlonym oesie Pstrągowa (10,85 km), którego drugi przejazd to Power Stage, a więc szansa na dodatkowe punkty dla pięciu najszybszych załóg.

Łączna długość trasy rajdu to 598 km, z czego blisko 153 km stanowią odcinki specjalne.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – w sobotę, 12 sierpnia, od godz. 17 na rzeszowskim rynku.

Marma 32. Rajd Rzeszowski może się odbyć nie tylko dzięki zaangażowaniu partnera tytularnego. Organizację zawodów wspierają również Urząd Marszałkowski woj. podkarpackiego, Miasto Rzeszów, Handlopex i wielu innych partnerów.

Marma 32. Rajd Rzeszowski – co, gdzie i kiedy?

Czwartek, 10 sierpnia:

 • 16:00-19:00 – odcinek testowy Niechobrz (
 • 20:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (Millenium Hall, Rzeszów)

Piątek, 11 sierpnia (5 odcinków specjalnych, łącznie 66,34 km):

 • 13:15 – OS 1: Różanka (11,57 km)
 • 14:10 – OS 2: Lubenia (20,45 km)
 • 15:45 – serwis A: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)
 • 17:20 – OS 3: Różanka (11,57 km)
 • 18:15 – OS 4: Lubenia (20,45 km)
 • 20:00 – OS 5: Rzeszów (2,3 km)
 • 20:30 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (45 min.)

Sobota, 12 sierpnia (6 odcinków specjalnych, łącznie 86,6 km):

 • 7:05 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (15 min.)
 • 8:40 – OS 6: Kołaczyce (17,8 km)
 • 9:15 – OS 7: Grudna (14,65 km)
 • 10:15 – OS 8: Pstrągowa (10,85 km)
 • 11:55 – serwis D: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)
 • 13:45 – OS 9: Kołaczyce (17,8 km)
 • 14:20 – OS 10: Grudna (14,65 km)
 • 15:20 – OS 11: Pstrągowa (10,85 km)
 • 17:00 – zakończenie rajdu (Rynek, Rzeszów)

======================================================================

RSMP – informacje o cyklu

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2023 zaplanowano siedem rajdów. Pięć rund to rajdy asfaltowe, a dwa to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

Kalendarz RSMP 2023:

1. runda: 51. Rajd Świdnicki

Data: 21-23 kwietnia

Baza: Świdnica

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Sudecki

2. runda: ORLEN 79. Rajd Polski (runda FIA ERC)

Data: 19-21 maja

Baza: Mikołajki

Nawierzchnia: szuter

Organizator: ZG PZM

3. runda: 42. Rajd Podlaski

Data: 1-3 czerwca

Baza: Białystok

Nawierzchnia: szuter

Organizator: Automobilklub Podlaski

4. runda: Valvoline Rajd Małopolski

Data: 6-8 lipca

Baza: Maków Podhalański

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Śląski

5. runda: 32. Rajd Rzeszowski[JN1]  (runda FIA ERT)

Data: 10-12 sierpnia

Baza: Rzeszów

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Rzeszowski

6. runda: Rajd Śląska (runda FIA ERT)

Data: 8-10 września

Baza: Chorzów

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Fundacja Automobilistów

7. runda: 68. Rajd Wisły

Data: 29 września – 1 października

Baza: Wisła

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Śląski

Rundy RSMP mają około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość prób sportowych w tych zawodach to blisko 200 km.

Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.


Poprzedni artykułPrzy I LO w Rzeszowie powstaje nowoczesna hala
Następny artykułKamil Kościelny w Stali Rzeszów. Tak klub zapowiedział jego transfer (VIDEO)