Home Publicystyka Kobieta Pielęgnacja twarzy zimą – skóra twarzy podczas mrozów, jak dbać?

Pielęgnacja twarzy zimą – skóra twarzy podczas mrozów, jak dbać?

0
Pielęgnacja twarzy zimą - skóra twarzy podczas mrozów, jak dbać?

Gdy nadchodzi zima, z pewnością pamiętamy o takich czynnościach, jak chociażby zmiana letnich ubrań na znacznie cieplejsze, wymiana opon w samochodzie czy rozpoczęcie ogrzewania w mieszkaniu. Do zmiennych warunków atmosferycznych powinniśmy także dostosować sposób pielęgnacji swojej skóry, przy czym powinien on dotyczyć przede wszystkim naszej twarzy.  To ona w znacznym stopniu narażona jest na wszelkie niedogodności, zwłaszcza działanie mrozu, zimnego wiatru oraz promieni słonecznych. Nie jest to wcale łatwe, lecz dzięki naszym podpowiedziom Twoja skóra będzie mogła czuć się bezpiecznie i komfortowo, nawet podczas najtrudniejszych warunków, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć zimą. 

Skóra na mrozie – jak skóra reaguje na zimno?

Z jednej strony można rzec, że zima jest zdecydowanie bardziej korzystnym okresem dla skóry człowieka, niż chociażby lato. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Zarówno mróz, jak i wiatr, a także częste zmiany temperatur wpływają negatywnie na jej kondycję. Gdy nie podejmiemy pewnych kroków w celu jej ochrony, może utracić swoją elastyczność i sprężystość, stanie się sucha i szorstka oraz skłonna do podrażnień. W efekcie tego stanie się bardzo wrażliwa, może dojść do zaczerwienienia, pieczenia, pękania i łuszczenia się naskórka.  Pamiętajmy także, że dużym zagrożeniem są promienie UV, gdyż słońce także w zimie potrafi świecić dość mocno, a promienie dodatkowo odbijają się od śniegu. Skóra zimą traci wodę dwa razy szybciej, niż latem. Dodatkowo produkuje znacznie mniej substancji natłuszczających. Jeśli bez ochrony wystawimy ją na działanie warunków atmosferycznych, szybko może dojść do podrażnień, a nawet odmrożenia. – mówi lek. med. Grażyna Szela z Medycyna Estetyczna Rzeszów, która wsparła nas wiedzą w trakcie pisania tego artykułu.

Jak dbać o twarz zimą? 

Wspomnieliśmy już, że zimą najważniejsza jest właściwa pielęgnacja skóry twarzy, bowiem jest to ta część naszego ciała, której nie da się całkowicie osłonić przed wpływem wiatru, mrozu, temperatury. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy, których przestrzeganie sprawi, że skóra naszej twarzy będzie w pełni bezpieczna zimą i będziemy mogli cieszyć się zimowymi aktywnościami. A gdy znów nadejdzie wiosna, nasza skóra odwdzięczy się nam zdrowym i promienistym wyglądem, o czym zapewne każda z nas marzy.

Odpowiednie nawilżenie skóry twarzy

To podstawa zimowej pielęgnacji skóry. O tej porze roku należy przestawić się na nieco inne kosmetyki- bardziej ciężkie, tłuste, które tworzą na skórze ochronną warstwę, osłaniającą przed wiatrem, mrozem i suchym powietrzem. Krem powinien zawierać substancje, które pomogą utrzymać właściwy poziom wody w skórze, ale również takie, które będą łagodzić ewentualne podrażnienia. Najlepiej, gdy o pomoc w wyborze kosmetyków dostosowanych indywidualnie do potrzeb naszej skóry, zwrócimy się do specjalisty. Wówczas możemy liczyć na najlepsze efekty takiej zimowej pielęgnacji twarzy.

Korzyści płynące z zabiegów kosmetycznych

Zima to doskonały czas na pewne zabiegi kosmetyczne, które w dużym stopniu poprawią kondycję skóry twarzy, a których nie można wykonywać latem. Peelingi lekarskie, mikrodermabrazja, laseroterapia czy mezoterapia- tutaj także najlepiej zwrócić się o pomoc specjalisty, który zaplanuje taką serię zabiegów, dzięki której dojdzie do silnej regeneracji skóry, odpowiedniego jej nawilżenia, odżywienia i ochrony. Wszystko po to, by zimą była właściwie zabezpieczona, zaś wiosną i latem pięknie się prezentowała.   

Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym

Niech nas nie zmyli temperatura panująca na zewnątrz, bowiem zimą słońce też w dużej mierze szkodzi naszej skórze, zwłaszcza w mroźne, słoneczne dni, gdy promienie dodatkowo odbijają się od śniegu. Poza tym promienie UV przenikają także przez chmury. Bez odpowiedniego kremu z filtrem może dojść do poparzenia skóry twarzy oraz jednoczesnego odmrożenia, co stanowi poważne zagrożenie dla skóry i powodować uciążliwy ból.

Unikanie peelingów i gorących kąpieli

Mówiliśmy, że zima jest odpowiednim czasem na pewne zabiegi kosmetyczne, w tym peelingi lekarskie. Na ten czas warto jednak zrezygnować z domowych peelingów skóry twarzy i całego ciała- zwłaszcza tych gruboziarnistych. Usuwają one naturalną barierę skóry oraz prowadzą do wielu mikrouszkodzeń. Jeśli już chcemy skorzystać z peelingów, niech będą to peelingi enzymatyczne, po których musimy odpowiednio zabezpieczyć twarz, gdy wychodzimy na zewnątrz.  Lepiej zrezygnować także z gorących kąpieli. Choć w chłodne dni wydają się bardzo kuszące, to źle wpływają na naszą skórę, pozbywając jej naturalnej ochrony. 

Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad, zima naszej skórze będzie nie straszna. Zachowa swój zdrowy, piękny wygląd, a my bez żadnych obaw będziemy mogli w pełni cieszyć się zimowym klimatem, nawet w mroźne i wietrzne dni.

Exit mobile version