Home Rzeszów Kolejna nowoczesna inwestycja w szpitalu wojewódzkim

Kolejna nowoczesna inwestycja w szpitalu wojewódzkim [foto]

0
Foto źr. UMWP

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim im. F. Chopina w Rzeszowie został otwarty nowoczesny Kliniczny Zakład Patomorfologii. Mieści się on w nowo wybudowanej części Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc i jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych tego typu zakładów w Europie.

Automatyzacja, robotyzacja i technologie IT pozwolą, by placówka działała przez cala dobę. To tu odbywać się będą badania histopatologiczne, cytologiczne i wiele innych niezbędnych w procesie szybkiego stawiania diagnozy.

– Inwestujemy w ochronę zdrowia, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to najważniejsza sfera naszego życia – mówił wicemarszałek Piotr Pilch podczas otwarcia nowoczesnego Klinicznego Zakładu Patomorfologii w rzeszowskim szpitalu nr 1.

Pierwszy etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc, gdzie mieści się partomorfologia kosztował 36,7 mln złotych, w większości ze środków RPO WP 2014-2020. Kolejne 3,2 mln złotych kosztowało niezwykle nowoczesne wyposażenie, którym mogą się pochwalić poza Rzeszowem jedynie dwie inne kliniki w Europie.

– Rocznie wykonujemy około 30 tysięcy badań, mając 8 specjalistów patomorfologii i dwóch rezydentów. Obsługujemy zarówno kliniczny szpital nr 1, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc, ale także szpital miejski oraz Szpital im. Św. Rodziny. Nowoczesne wyposażenie pozwoli zautomatyzować histopatologię, co oznacza dla pacjentów, tak cenny czas – podkreślała prof. Ewa Kaznowska.

Dzięki innowacyjnym technologiom i wyszkolonej kadrze, skróci się czas oczekiwania pacjentów na diagnozę histopatologiczną. Automatyzacja w przygotowaniu preparatów mikroskopowych z tkanek wraz z robotyzacją i technologią IT pozwalają na całodobową pracę Zakładu Patomorfologii. To pozwala na znaczące skrócenie czasu oczekiwania na wynik badania histopatologicznego. Ma to ogromne znaczenie przy diagnozowaniu chorób onkologicznych i możliwości zastosowania terapii celowanych, dających pacjentom szanse na pokonanie choroby.

Exit mobile version