20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym pod Mielcem urodził się Władysław Sikorski. Generał broni Wojska Polskiego, premier rządu RP na uchodźstwie oraz Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1939–1943 był mocno związany z ziemią Rzeszowską. Uczył się w Rzeszowie, mieszkał w Hyżnem.

Z okazji 140 rocznicy urodzin Sikorskiego, Szkoła Podstawowa w Hyżnem nagrała materiał przypominający związki generała z tą miejscowością.

Władysław Sikorski był trzecim dzieckiem Emilii i Tomasza Sikorskich. Przed narodzinami Władysława młoda para mieszkała w Hyżnem. Następnie rodzina przeprowadziła się do Tuszowa Narodowego gdzie urodził się przyszły generał. W trzy lata po urodzeniu Władysława zmarł jego ojciec. Emilia zdecydowała się na przeprowadzkę z powrotem do Hyżnego, aby tam rozpocząć nowe życie. Zamieszkała wraz z rodziną na dworze rodziny Jędrzejowiczów, która była blisko spokrewniona z Emilią. Jej ojciec wywodził się z tego rodu, a po jego śmierci część majątku Jędrzejowiczów objęła w posiadanie matka Emilii. Możny ród zaczął wspierać samotną matkę, zapewniając wszelką możliwą pomoc w wychowywaniu dzieci, w tym Władysława, który stał się oczkiem w głowie całej rodziny. Najmłodszy z rodzeństwa, niezwykle inteligentny, a do tego posiadający pewien urok osobisty – blondwłosy, dobrze zbudowany młodzieniec – wzbudzał zainteresowanie nie tylko płci przeciwnej, ale i opiekunów, którzy nie szczędzili trudów w celu przygotowania go do „prawdziwego” życia. Niestety, samotna matka nie była w stanie dać Władysławowi pieniędzy na naukę na odpowiednim dla jego wieku szczeblu. W wieku siedemnastu lat ukończył on zaledwie cztery klasy elementarne. Wtedy na horyzoncie znowu pojawili się majętni Jędrzejowicze, którzy postanowili sfinansować naukę młodego Sikorskiego. W 1898 roku Władysław wyjechał do Rzeszowa, aby rozpocząć naukę w seminarium nauczycielskim. Oznaczało to ni mniej, ni więcej, jak to, iż miał pójść w ślady ojca. Sikorski zamieszkał w domu dyrektora seminarium Juliana Zubczewskiego. Do domu w Hyżnem wracał, gdy tylko pozwalały mu na to obowiązki szkolne.

Poprzedni artykułMarcin Warchoł przedstawia program dla osiedla Króla Augusta [FOTO, VIDEO]
Następny artykułŁukasz Różański- niebawem walka z Arturem Szpilką [wywiad]