Wieża widokowa w Malawie okazała się hitem tegorocznego sezonu turystycznego. Przyciągała rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne i osoby indywidualne z Rzeszowa i całego regionu.

Wieża widokowa znajduje się na wzgórzu Marii Magdaleny w Malawie. Jest to największe wzniesienie w okolicy Rzeszowa i wynosi 394 m n.p.m.

Tuz obok przebiega zielony szlak turystyczny. Prowadzi on od Rzeszowa poprzez Malawę, Łańcut, Czarną, Węglówkę, Brzózę Stadnicką, Julin, Wolę Zarczycką do Nowej Sarzyny i ma 69 km długości.

Punkt widokowy przyciąga amatorów wypraw krajoznawczych z Rzeszowa i okolic, a także rodziny chcące zapewnić dzieciom atrakcyjną rekreację z pięknymi widokami.

W pobliżu historycznego kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Malawie utworzono strefę rekreacji i wypoczynku z wieżą widokową oraz mini obserwatorium astronomicznym. Wypoczywający mogą skorzystać również z parku wielopokoleniowego z szachami oraz placu zabaw. Miejsce wypoczynku wyposażone jest w ławki, stoły pod zadaszeniem oraz drabinki sprawnościowe, stanowiska postojowe dla samochodów i rowerów. Na tym terenie znajdują się również panele słoneczne umożliwiające oświetlenie placu.

Nowa atrakcja w okolicy Rzeszowa została oddana do użytku na wiosnę. Przez cały sezon turystyczny było to miejsce oblegane przez mieszkańców regionu. W niedziele zainteresowaniem cieszył się również punkt gastronomiczny znajdujący się obok kościoła.

Wieża widokowa ma 15 metrów wysokości, a z jej szczytu zobaczyć można Rzeszów, Łańcut, lotnisko w Jasionce, wzgórza Pogórza Dynowskiego, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.

Miejsce wypoczynku powstało w ramach zadania pt. „Kompleksowa rewitalizacja wzgórza Marii Magdaleny w miejscowości Malawa” realizowanego przy dofinansowaniu ze środków RPO WP na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji to 6 335 000,00 zł, z tym, że w ramach rewitalizacji wykonano również przebudowę i zmianę użytkowania dawnego Domu Ludowego w Malawie pod potrzeby utworzenia Klubu Integracji Wielopokoleniowej oraz
modernizację istniejącej ścieżki rowerowej przebiegającej w śladzie drogi nr 108569R – Malawa Podkościółek.