Foto źr. UM Rzeszów

Nowe place zabaw, ogrody kieszonkowe, remonty skwerów i parków. W rozpoczętym właśnie sezonie wiosenno-letnim Rzeszów znowu zainwestuje mnóstwo pieniędzy w tereny zielone i rekreacyjne.

Tegoroczną nowością będzie zielona przestrzeń rekreacyjna, która powstanie na os. Nowe Miasto, na terenach znajdujących się pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 a Przedszkolem nr 38.

Motywem przewodnim, który zaproponowali projektanci z Zarządu Zieleni Miejskiej dla tego miejsca, jest kolorowa, wijąca się niczym wstęga, rabata bylinowa. W jej zakolach stworzone będą zakątki tematyczne służące różnej aktywności. Pierwszy – edukacyjny pozwoli obserwować zjawiska naukowe związane z ruchem ziemi (zegar słoneczny) i przekazywaniem i zachowaniem energii (wahadło Newtona). W drugim zakolu rabatowej wstęgi ustawione zostaną plenerowe instrumenty muzyczne: bębny, aerofon, dzwony rurowe i cymbały. W kolejnym zakątku pojawią się kostki wiedzy czyli słupy z informacjami na temat owadów zapylających, roślin miododajnych i energii drzew, które pozwolą dzieciom poznać nowe organizmy i zachęcą je do szukania ich w swoim otoczeniu.

W tym miejscu zamontowane też będą „domki” dla dzikich owadów. Bazą pokarmową dla nich, poza kwitnącymi bylinami, będą także rośliny tworzące łąkę kwietną. W ramach tej inwestycji ustawione zostaną także ławki w kształcie plastrów miodu. Przetarg na wykonanie zielonej przestrzeni na os. Nowe Miasto zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. To zadanie ma być gotowe tegorocznym latem.

Szacunkowy koszt tego zadania to około 250 tys. zł.

Jedną z największych inwestycji w tereny rekreacyjne jest w tym roku rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Jej koszt (po rozstrzygniętym przetargu) to nieco ponad 1,3 mln zł. Teren zostanie ogrodzony, oświetlony, a także wyposażony od podstaw w nowe ławki, kosze i place zabaw. Zarząd Zieleni Miejskiej zaprojektował tu mnóstwo nowych nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów.

Przy ulicy Rubinowej, obok Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 modernizacja obejmie plac zabaw i teren rekreacyjny. Zadanie wybrane w głosowaniu na projektu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego pochłonie około 200 tys. zł. Tutaj pojawią się nowe zabawki na placu, remont obejmie boiska i bieżnię.

Został też rozstrzygnięty przetarg na wykonanie ogrodu przy ul. Kurpiowskiej. Koszt tego zadania to 460 tys. zł. Obok krzewów i bylin zostaną w nim zamontowane urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Projekt zakłada montaż pergoli, koszy na śmieci i ławek. Stanie tu także parklet, a za oświetlenie będzie odpowiadać lampa solarna.