Blisko 1500 lokali w budynkach administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie posiada już indywidualne liczniki zużytego ciepła. Rośnie liczba wspólnot zainteresowanych montażem podzielników ciepła.

Rzeszowski MZBM jest jednym z największych odbiorców ciepła od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Spółka stara się ograniczać koszty zużytego ciepła m. in. poprzez stosowanie nowoczesnych metod rozliczania. Ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej jest zasilanych 355 budynków będących w zarządzie MZBM Rzeszów.

– Namawiamy przedstawicieli wspólnot mieszkańców do montażu podzielników ciepła. Traktujemy to jako naszą powinność. A argumenty „za” są mocne. Przede wszystkim chodzi o oszczędności – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Szacujemy, że po zamontowaniu indywidualnego opomiarowania średnie oszczędności kosztów ciepła oscylują w okolicy 20-30 procent – dodaje Aurelia Mirek z działu technicznego MZBM Rzeszów.

– Dużą zaletą indywidualnego opomiarowania jest to, że każdy odbiorca może według własnych upodobań ustawić sobie temperaturę w każdym pomieszczeniu lokalu i poniesie koszty tylko tej energii, którą zużył. W przypadku wspólnego rozliczania na podstawie odczytu liczników ciepła na węzłach całego budynku, bez względu na temperaturę w mieszkaniu, wszyscy odbiorcy płacą uśrednione kwoty opłat za ciepło – wyjaśnia prezes Roman Szczepanek.

Indywidualne opomiarowanie poprzez montaż podzielników kosztów ciepła funkcjonuje już w 46 budynkach. To 1471 lokali.

Koszt jednego indywidualnego podzielnika ciepła dla każdego kaloryfera w mieszkaniu i jego montaż to w 2022 roku to niewiele ponad 50 złotych.

Do tego dochodzi koszt rozliczenia i odczytu każdego podzielnika. To około 11 złotych rocznie od jednego grzejnika. Podzielniki wyposażone są w elektroniczny system zdalnego odczytu. 

Poza tradycyjnym pomiarem zużycia ciepła opartym na licznikach zamontowanych w węzłach budynków i koniecznością uśredniania opłat w budynkach administrowanych przez MZBM stosowane są jeszcze dwa inne systemy. Pierwszy polega na wyposażeniu każdego mieszkania w jeden licznik. Taki system zastosowany jest w 9 budynkach (91 lokali).

Kolejny sposób to system istniejący w 30 budynkach (1619 lokali) wyposażonych w indywidualne stacje mieszkaniowe tzw. logotermy z licznikami ciepła. Mieszkańcy mają możliwości dostosowania parametrów dostawy ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do indywidualnych potrzeb. 

Liczba wspólnot mieszkaniowych decydujących się na montaż podzielników ciepła rośnie. – To bardzo pozytywny trend. Zależy nam na oszczędzaniu energii, ale także pieniędzy wydawanych z kieszeni naszych mieszkańców – kończy prezes Roman Szczepanek.

źr. Rzeszow.pl