[TEMAT]              Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Wypożyczalnia Główna raz Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA, zapraszają na spotkanie z Ireną Santor

[MIEJSCE]           Wypożyczalnia Główna, ul. Dąbrowskiego 33a

Wstęp wolny na podstawie zaproszeń do odebrania w Wypożyczalni Głównej

Liczba miejsc jest ograniczona

[TERMIN]            21 lipca 2023 r. (piątek), godz. 18.00

Irena Santor – pierwsza dama polskiej piosenki, obdarzona pięknym głosem, mezzosopranem koloraturowym, któż nie zna takich piosenek jak: „Ej, przeleciał ptaszek”, „Maleńki znak”, „Tych lat nie odda nikt”, „Embarras”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Zapamiętaj, że to ja”, „Zakochani czekają na maj”, „Piosenka o sąsiedzie”, „Wiem, że to miłość” i setki innych. Laureatka wielu festiwali polskich i międzynarodowych, a także plebiscytów radiowych, telewizyjnych, prasowych. Koncertowała  w Europie, w obu Amerykach, Azji i Australii. Jest pierwszą w Polsce piosenkarką uhonorowaną doktoratem honoris causa przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, nagrała ponad 20 płyt analogowych long play i ponad 40 płyt kompaktowych z czego wiele zdobyło status Złotych Płyt. Zagrała w filmie „Przygoda  piosenką”.  Wydała książki: „Miło wspomnieć” oraz „Powrócisz tu… czyli Irena Santor i Solec Kujawski”. W swoim repertuarze ma ponad tysiąc piosenek. Grała  w warszawskich Teatrach Syrena i Ateneum, współpracowała z kabaretami Wagabunda, U Kierdziołka i Karuzela Warszawska. Występowała w słynnej Zgaduj Zgaduli i Podwieczorku przy Mikrofonie oraz w wielu recitalach i programach telewizyjnych, brała udział w licznych koncertach charytatywnych.

Posiada ponad sto nagród, odznaczeń i tytułów, m.in.: Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia, Bursztynowy Słowik i Złoty Fryderyk za całokształt twórczości, Wiktor 1992, Order Uśmiechu, Medal św. Brata Alberta za wspieranie osób niepełnosprawnych, Tytuł Honorowy Obywatel Warszawy, Honorowe Obywatelstwo Miasta Solec Kujawski, Honorowe Obywatelstwo Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Honorowe Obywatelstwo Gminy Papowo Biskupie gdzie się urodziła.

Spotkanie odbywa się w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2023.