W ramach zainicjowanej przez marszałka Władysława Ortyla akcji: „Po owocach ich poznacie”, w Parku Papieskim w Rzeszowie zostały posadzone symboliczne drzewka jabłoni. Mają one być żywym pomnikiem pamięci o bohaterskiej Rodzinie Ulmów, która we wrześniu tego roku została beatyfikowana. To już kolejne miejsce, w którym zasadzone zostały jabłonki. Drzewka rosną między innymi w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego.

W uroczystości samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecni byli również m.in.: Ambasador RP w Watykanie Adam Kwiatkowski, Poseł na Sejm RP Ewa Leniart oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz radnymi. Wyjątkowymi gośćmi była grupa przedszkolaków z Przedszkola Publicznego św. Józefa w Rzeszowie oraz rodzina państwa Bróżów z dziećmi.

Bardzo się cieszę, że dzieci angażują się w upamiętnianie tej niezwykłej i wspaniałej historii, a sadzone jabłonie będą nam o tym nieustannie przypominać. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w propagowanie przesłania, jakie płynie z życia i męczeńskiej śmierci błogosławionej Rodziny Ulmów – mówił ks. Witold Burda. 

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że akcja ta ma wymiar zarówno fizyczny – gdyż drzewa dadzą piękne owoce, jaki i symboliczny, gdyż będą upamiętniać takie rodziny jak Ulmowie, ale także innych Polaków, którzy pomagali Żydom przetrwać dramat wojny. Wybór jabłoni nie jest przypadkowy, gdyż właśnie te drzewa szczepił i sprzedawał Józef Ulma, który wraz z całą rodziną został beatyfikowany 10 września w Markowej. Był on prekursorem, człowiekiem, który podejmował się rzeczy nowych, a jednym z jego zajęć było właśnie sadownictwo, z którego się utrzymywał. 

 Będziemy się cieszyć owocami, które będą się rodzić na tych drzewach, a także owocami w sensie duchowym, w kontekście tego wielkiego heroizmu, jakim wykazała się Rodzina Ulmów ratując swoich współbraci – mówił marszałek Ortyl.

Podziękowania za akcję złożył na ręce marszałka ambasador Adam Kwiatkowski:

Dziękuję za tę inicjatywę, dzięki której upamiętniamy Wielkich Polaków- błogosławioną Rodzinę Ulmów z Markowej. Ich przykład pokazuje, że jako Polacy potrafimy się wznieść często na wyżyny, które są trudne do zrozumienia – podkreślił Ambasador RP Adam Kwiatkowski.

Akcja została zainaugurowana z inicjatywy marszałka województwa, w związku z obchodzonym na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Jej inauguracja nastąpiła w Wojewódzkim Domu Kultury, 11 września, dzień po jej beatyfikacji. Sadzonki drzew, renety kanadyjskiej, które zostały posadzone w Parku Papieskim w Rzeszowie urosły w Arboretum w Bolestraszycach.

Poprzedni artykuł2 grudnia startuje Świąteczne Miasteczko w Rzeszowie
Następny artykułDwa groźne wypadki w regionie