W podrzeszowskiej Jasionce powstanie najnowocześniejsza baza obsługi technicznej samolotów w Polsce. Dzisiejsze wbicie łopaty jest symbolicznym rozpoczęciem nowej inwestycji, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju sektora lotniczego w naszym kraju.  

Inwestorem jest spółka LOT Aircraft Maintenance Services należąca do Polskiej Grupy Lotniczej. Bazę na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka w ciągu 21 miesięcy wybuduje konsorcjum, w skład którego wchodzi Polimex Mostostal oraz Polimex Infrastruktura sp. z o.o.

Głównym celem inwestycji LOTAMS w Jasionce jest rozszerzenie zdolności spółki do świadczenia usług obsługi bazowej, w szczególności modeli szerokokadłubowych, takich jak Boeing 787.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała, że nasz region ma ogromny potencjał, cechuje go duża koncentracja firm z branży przemysłu lotniczego oraz ośrodków naukowo-badawczych.

– Doceniamy to, że realizowana konsekwentnie,  przy wielkiej determinacji przedsiębiorców lokalnych, działalność podkarpackiej Doliny Lotniczej została w ten sposób doceniona. Około 90 proc. przemysłu lotniczego w Polsce ulokowane jest tutaj na Podkarpaciu i na pewno stworzenie bazy serwisowej jest swego rodzaju dopełnieniem działalności w zakresie branży lotniczej, która jest branżą wiodącą dla naszego regionu – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

W pierwszym etapie inwestycji zaplanowana jest budowa hangaru obsługowego (o powierzchni użytkowej prawie 13 tys. m²), płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowym. Zakres inwestycji obejmuje również wyposażenie hangaru w niezbędne narzędzia i sprzęty oraz zagospodarowanie terenu wokół nowo powstałych budynków, w tym budowę parkingu.

– Jesteśmy miejscem które jest przygotowane na takie inwestycje. Mamy lotnicze DNA. Mamy kadry, zaplecze edukacyjne i instytucjonalne – komentował decyzję o ulokowaniu bazy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Oprócz inwestycji w infrastrukturę LOTAMS angażuje się w działania edukacyjne w regionie. Firma podjęła już współpracę ze szkołami technicznymi z Rzeszowa, Krosna, Mielca, Dębicy, Jasła czy Łańcuta, a także z Politechniką Rzeszowską. Z programu płatnych staży skorzystała już ponad setka uczniów oraz kilkunastu nauczycieli. Dla przyszłych mechaników lotniczych to unikalna szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego i poznanie specyfiki zawodu, a także uzyskanie specjalistycznych uprawnień, które zwiększą ich szanse na zatrudnienie. Projekt „Kształcenie wysokich lotów” jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

źr. PUW