Prezydent Konrad Fijołek zainaugurował tegoroczne obchody Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. Z tej okazji na placu Farnym powstała strefa piesza, a część ul. Jagiellońskiej na stałe zamknięto dla ruchu samochodów.

Prezydent Rzeszowa tydzień mobilności rozpoczął od przyjazdu do pracy autobusem komunikacji miejskiej. Po drodze miał okazję by porozmawiać z mieszkańcami, a od jednego z nich otrzymał ekologicznego pomidora. Następnie pomógł dostarczyć z samochodu dostawczego do kawiarni przy ul. 3 Maja ciastka. – Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. I dodaje, że tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok.

– W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach. Chcemy na ten temat rozmawiać także z przedsiębiorcami, do czego okazję miałem chociażby dzisiaj rano, kiedy wspólnie z jedną z pań dostarczyliśmy ciasta do kawiarni – mówi prezydent Rzeszowa.     

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. – Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.  

W nadchodzącym tygodniu wydarzeń związanych z obchodami Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie sporo. To m.in. niedzielny spacer prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami po osiedlu Nowe Miasto. W wydarzeniu wezmą udział m.in. pracownicy ZZM. – Przejdziemy od SP 23 aż po most im. Narutowicza. Po drodze będziemy informować o naszych propozycjach na zagospodarowanie terenów zielonych. Oczywiście wysłuchamy także oczekiwań i pomysłów mieszkańców. Z kolei w czwartek otworzymy kolejny nowy park kieszonkowy, tym razem przy ul. Kurpiowskiej – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Prezydent Fijołek zapowiada także spacer z osobami z niepełnosprawnościami, którego motywem przewodnim będzie likwidacja barier architektonicznych i dostosowanie infrastruktury miejskiej do ich potrzeb.

– Spróbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania, które ułatwią życie tym osobom oraz sprawią, że wspólna przestrzeń będzie dla nich także w pełni dostępna. Przygotowaliśmy także rowerowy dzień, dzień bez samochodu, zaprosimy także na konferencję o mobilności oraz podpiszemy z Politechniką Rzeszowską umowę na opracowanie modelowania transportowego dla naszego miasta na najbliższe lata. Będzie to prawdziwe święto zrównoważonej mobilności – zapowiada prezydent Rzeszowa.