przystanek przy ul. Wiktora w Rzeszowie,fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Do końca roku potrwa kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie. Prace obejmują wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek.

Przystanki są modernizowane sukcesywnie od 2018 roku. W dwóch pierwszych etapach zmodernizowano 176 przystanków. W trzecim wymieniono kolejnych 55 wiat. Prace prowadzono m.in. w rejonie ulic Krakowskiej, Kilara, Kopisto, Lubelskiej, Lwowskiej, Ofiar Katynia, Warszawskiej, Obrońców Poczty Gdańskiej, Podkarpackiej i Rejtana.

Czwarty etap, który właśnie jest realizowany obejmuje modernizację 77 przystanków. Inwestycja jest warta 16,8 mln zł i zostanie dofinansowana przez Unię Europejską.

Zadanie ma na celu przebudowę zatok autobusowych w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić podróżnym, przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, korzystanie z komunikacji miejskiej. Nowe, przeszklone wiaty są wykonane według projektu, który zastosowano w poprzednich etapach. Konstrukcja jest lakierowana na szaro i pomarańczowo, na wyposażeniu każdego przystanku będzie podświetlany rozkład jazdy i oświetlenie wewnętrzne uruchamiane automatycznie przy wejściu pasażera. Zasilanie w energię elektryczną zapewnią tu panele fotowoltaiczne, które mają być częścią wiat. Wymiana krawężników na wklęsłe, wyposażenie peronów w kostkę integracyjną to działania jakie podejmowane są w celu ułatwienia  podróży komunikacją miejską osobom niepełnosprawnym czy posiadającym drobne ograniczenia ruchowe.

Lista przystanków do modernizacji obejmuje m.in. lokalizacje przy ulicach: Budziwojskiej, Dąbrowskiego, Jana Pawła II, Kotuli, Kardynała Karola Wojtyły, Krogulskiego, Księżycowej, Leszka Czarnego, Olbrachta, Obrońców Poczty Gdańskiej, Przemysłowej, Sanockiej, Sikorskiego, Staromiejskiej, Św. Rocha, Trembeckiego, Wieniawskiego, Witolda i Zółkiewskiego. Dodatkowo w 21 miejscach, gdzie nie zmieszczą się duże wiaty, zostaną zamontowane pylony z gablotą na rozkład jazdy. Część przystanków została już zmodernizowana, na pozostałych, jak np. przy ul. Wiktora prace właśnie trwają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zatwierdź komentarz
Wpisz swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!