W sobotę, 23 marca 2024 roku na Placu Apelowym 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” odbyła się wyjątkowa uroczystość. Blisko 50 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystość była drugą w 2024 roku oraz 44. przysięgą wojskową w historii 3 PBOT. Do końca roku planowanych jest jeszcze pięć powołań kandydatów do służby w Podkarpackiej Trójce. Najbliższe szkolenie rozpocznie się 10 maja.

Kolejni terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę wojskową na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a słowa roty wypowiadali z dumą i wzruszeniem, bo w obecności licznie zgromadzonych rodzin i przyjaciół. Dla najmłodszych żołnierzy Podkarpackiej Trójki uroczystość była zwieńczeniem wielu starań i spełnieniem marzeń, a równocześnie początkiem niezwykłej, żołnierskiej drogi.

Podczas przysięgi wojskowej, płk Michał Małyska – dowódca podkarpackich terytorialsów, został uhonorowany medalem pamiątkowym „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Odznaczenie zostało wręczone przez Prezesa Zarządu Okręgu w Krośnie Krystynę Chowaniec i Prezesa Koła w Sanoku Jolantę Smyczyńską.

Z dumą i odpowiedzialnością kontynuujemy tradycje polskich formacji niepodległościowych. Istotne jest dbanie o pamięć, a nasza służba wyraża szacunek dla wartości patriotycznych i przywiązanie do lokalnej społeczności – powiedział płk Michał Małyska, dowódca 3

PBOT.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 3 PBOT zlokalizowanych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzegu) i Sanoku. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Żołnierze, którzy mają za sobą minimum rok służby w szeregach 3 PBOT, mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów, podoficerów i żołnierzy szeregowych.

***

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” realizuje swoje zadania już od 2017 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, w jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Michał Małyska.