W strugach deszczu odbyła się wczoraj uroczystość ślubowania żołnierzy, którzy zakończyli szkolenie podstawowe i wstąpili w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rotę przysięgi wypowiedziało 90 wojskowych.

To była siódma w tym roku, a czterdziesta pierwsza przysięga w historii Brygady, w której służy już ponad 3600 żołnierzy.

Uroczystość odbyła się na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Jako pierwszy do zgromadzonych zwrócił się płk Michał Małyska, dowódca jednostki.

– Tak duża popularność służby w Brygadzie, to namacalny dowód troski o dobro Ojczyzny – zaznaczył.

Wojewoda Ewa Leniart zauważyła, że służba w Wojsku Polskim jest wyrazem najwyższego oddania Ojczyźnie.

– Służba wojskowa była i jest służbą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej oraz najpełniejszym realizowaniem obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa polskiego, jego suwerenności i integralności terytorialnej. Wiąże się z ogromnym zaufaniem współobywateli – mówiła.

Wojewoda przypomniała, że służba wymaga wyjątkowych zdolności: lojalności, zdyscyplinowania i honoru. Nawiązała tym samym do wartości wyznawanych płk. Łukasza Cieplińskiego, patrona Brygady. Przypomniała, że Ciepliński szczególny nacisk kładł na rozwój i samodyscyplinę.

Ewa Leniart podziękowała żołnierzom za decyzję o wstąpieniu do służby.

– Życzę, aby nieustannie sprzyjała Wam wdzięczność współobywateli za to, że nosicie mundur Żołnierza Polskiego – mówiła.

źr. PUW