zdjęcie z uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej nr 37 imienia Tadeusza Ferenca, fot. Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Od środy, 3 kwietnia 2024 r., Szkoła Podstawowa nr 37 w Rzeszowie nosi imię Prezydenta Tadeusza Ferenca. Oddana do użytku kilkanaście miesięcy temu szkoła znajduje się przy ul. Kwiatkowskiego, niedaleko domu, w którym mieszkał prezydent.

– Dzisiejsza uroczystość to swego rodzaju przesłanie, ale też wypełnienie pewnego testamentu śp. Prezydenta Tadeusza Ferenca, który nade wszystko ukochał w naszym mieście młodzież i szkoły. Jego największym marzeniem była budowa nowych szkół, bo wiedział, że edukacja na wysokim poziomie jest głównym motorem napędowym rozwoju miasta – podkreślał Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.

– To symboliczny moment, w którym szkoła imienia śp. Tadeusza Ferenca przejmuje troskę, straż i dbanie o spuściznę, pamięć i dorobek Pana Prezydenta. To wy, młodzi, będziecie przypominać, jak nasze miasto za jego prezydentury z małego ośrodka przerodziło się w cudownie rozwijającą się metropolię.

Podczas uroczystości przypomniano film z nadania Tadeuszowi Ferencowi Tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

– Tadeusz Ferenc jest wśród najwspanialszych nazwisk kojarzonych z naszym miastem, ma zasługi jak wielu ludzi, o których czytamy w podręcznikach – mówił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej z Rzeszowa. Jak dodał, Prezydent Ferenc to człowiek, który zbudował wizję tego miasta,  ale i wychował swojego następcę – Konrada Fijołka, który kontynuuje jego misję i prowadzi Rzeszów ku nowym czasom. – Ta uroczystość mówi, że chcielibyśmy tacy być jak ten patron szkoły, chcielibyśmy być jak Prezydent Ferenc – zauważył poseł.

– Nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 37 imienia Tadeusza Ferenca to nie tylko hołd złożony jego osobie, ale przede wszystkim zobowiązanie do tego, aby wartości, które przez całe życie reprezentował: ciężka praca, uczciwość, szacunek dla drugiego człowieka i dążenie do doskonałości wpisały się w życie społeczności szkolnej – zaznaczyła Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas – Hul. Według niej, prezydent Ferenc był architektem miasta nowoczesnego, otwartego, dynamicznie rozwijającego się i przyjaznego mieszkańcom.