Portal Kresy.pl poinformował, że największe polskie uczelnie zagwarantowały limity miejsc na studiach stacjonarnych. Według informacji tego serwisu specjalne przywileje dla obcokrajowców oferuje m.in. Uniwersytet Rzeszowski.

Szczególne przywileje pojawiły się na Uniwersytecie Warszawskim, w którym przygotowano na rok akademicki 2022/2023 łącznie 2437 miejsc wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy.

Mateusz Pławski w artykule „Polacy dyskryminowani na polskich uczelniach. Ukraińcy z zagwarantowanym limitem miejsc” podaje że na Uniwersytecie Rzeszowskim jest jeden limit przyjęć dla obywateli Polski i obcokrajowców w ramach którego zagwarantowane jest kilka miejsc na każdym kierunku dla uchodźców z Ukrainy.

Portal Kresy.pl cytuje uczelnię: „W ramach tego limitu zostało wydzielone kilka osobnych miejsc na każdym kierunku, dla osób które w dniu 24 lutego 2022 r. były uczniami szkół działających na terytorium Ukrainy, nie posiadają wyników egzaminów końcowych i nie przystąpiły do egzaminu ZNO z uwagi na ich nieprzeprowadzanie w 2022 roku, ale uzyskają świadectwo o pełnym wykształceniu średnim lub posiadają wyniki testu NMT przeprowadzonego w 2022r.” Oprócz tego, limity miejsc dla pozostałych cudzoziemców na poszczególnych kierunkach wynoszą od 5 do 40.

System oświaty już w zeszłych latach preferował Ukraińców na polskich uczelniach, a Polacy przegrywali rywalizację o miejsce z uwagi na niższe standardy nauczania za wschodnią granicą.

Sprawa bulwersuje działaczy Ruchu Narodowego, którzy uważają, że gwarantowanie miejsc dla obcokrajowców to jawne wykluczanie Polaków i dyskryminacja polskich dzieci. To również konsekwencja wyznawanej przez ministra Czarnka polityki, że każdy przyjęty do szkoły Ukrainiec powinien otrzymać promocję do następnej klasy.

Niektóre uczelnie nie gwarantują jednak cudzoziemcom miejsc na studiach.

„Wszystkich kandydatów traktujemy jednakowo – niezależnie, czy są obywatelami polskimi, czy zagranicznymi kandydatami. Wszyscy są przyjmowani w ramach dostępnych na dany rok akademicki miejsc. Kandydaci zagraniczni również muszą spełniać kryteria określone w uchwale rekrutacyjnej, aby móc się ubiegać o przyjęcie na studia” – zwraca uwagę Uniwersytet Łódzki w odpowiedzi na pytania portalu Kresy.pl.

Poprzedni artykułAutosan i Solaris dostarczy 14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa
Następny artykułPodsumowano rozgrywki Lotto Quest 3×3