Foto: UM Rzeszów

Prezydent Konrad Fijołek zainaugurował dzisiaj tegoroczne obchody Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. Z tej okazji na placu Farnym powstała strefa piesza, a część ul. Jagiellońskiej na stałe zamknięto dla ruchu samochodów.

Prezydent Rzeszowa tydzień mobilności rozpoczął od przyjazdu do pracy autobusem komunikacji miejskiej. Po drodze miał okazję by porozmawiać z mieszkańcami, a od jednego z nich otrzymał ekologicznego pomidora. Następnie pomógł dostarczyć z samochodu dostawczego do kawiarni przy ul. 3 Maja ciastka. – Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. I dodaje, że tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok.

– W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach. Chcemy na ten temat rozmawiać także z przedsiębiorcami, do czego okazję miałem chociażby dzisiaj rano, kiedy wspólnie z jedną z pań dostarczyliśmy ciasta do kawiarni – mówi prezydent Rzeszowa.

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. – Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

W nadchodzącym tygodniu wydarzeń związanych z obchodami Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie sporo. To m.in. niedzielny spacer prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami po osiedlu Nowe Miasto. W wydarzeniu wezmą udział m.in. pracownicy ZZM. – Przejdziemy od SP 23 aż po most im. Narutowicza. Po drodze będziemy informować o naszych propozycjach na zagospodarowanie terenów zielonych. Oczywiście wysłuchamy także oczekiwań i pomysłów mieszkańców. Z kolei w czwartek otworzymy kolejny nowy park kieszonkowy, tym razem przy ul. Kurpiowskiej – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Prezydent Fijołek zapowiada także spacer z osobami z niepełnosprawnościami, którego motywem przewodnim będzie likwidacja barier architektonicznych i dostosowanie infrastruktury miejskiej do ich potrzeb.

– Spróbujemy wspólnie znaleźć rozwiązania, które ułatwią życie tym osobom oraz sprawią, że wspólna przestrzeń będzie dla nich także w pełni dostępna. Przygotowaliśmy także rowerowy dzień, dzień bez samochodu, zaprosimy także na konferencję o mobilności oraz podpiszemy z Politechniką Rzeszowską umowę na opracowanie modelowania transportowego dla naszego miasta na najbliższe lata. Będzie to prawdziwe święto zrównoważonej mobilności – zapowiada prezydent Rzeszowa.

Rozpoczęty dzisiaj Tydzień Mobilności w Rzeszowie to:

16 września

-Otwarcie miejskich stref relaksu przy Placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej

-Dzień Otwarty Zarządu Transportu Miejskiego ( możliwość zwiedzania Centrum Zarządzania Transportem Publicznym) godz.9:00-14:00

17 września w sobotę

-Nocny przejazd na rolkach. Wyruszamy z parkingu Politechniki Rzeszowskiej. Temat przejazdu związany z rokiem Ignacego Łukasiewicza „Od nafty do leda”.

18 września w niedzielę

-PARK(ing) DAY przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury

W programie:Punkt Adopcji Roślin, Próbki kosmetyków naturalnych od Sylveco, malowanie toreb ekologicznych, seans filmowy i dobra muzyka.

– spacer #SadzimyRzeszów

W ramach obchodzonego Europejskiego Tygodnia Mobilności zapraszamy wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek do wspólnego spaceru po osiedlu Nowe Miasto. Podczas spaceru zostaną wyznaczone miejsca pod nasadzenia drzew.

Trasa spaceru

Ul. Bp. Józefa Pelczara- pas zieleni przy SP nr 23
Ul. ks. Jerzego Popiełuszki- Park aktywności seniorów
Ul. Rejtana- nasadzenia dużych drzew z ubiegłego roku
Ul. Ks. Jerzego Popiełuszki- pas zieleni przy policji
Teren rekreacyjny w rejonie SP nr 30 i przedszkola nr 38- realizacja projektu ogrodu edukacyjnego
Teren zielony przy Millenium Hall (za ekranami)- planowana inwestycja
Al. Kopisto
Ul. Podwisłocze (łącznik Wierzbowa- Kopisto)

19 września

-spacer #DostępnyRzeszów

Zapraszam mieszkańców (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na spacer po Rzeszowie.

Podczas spaceru będziemy wyznaczać na terenie Rzeszowa bariery utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni osobom z niepełnosprawnościami.

Sprawdzimy również dostępność ulic, chodników, które ograniczają efektywne korzystanie ze sprzętu pomocnego w poruszaniu się – wózków, balkoników.

Miejsce zbiórki: rzeszowski Ratusz. Planowana trasa:

Rynek – ul. Mickiewicza – ul. Targowa – ul. Sobieskiego – ul. Grunwaldzka – Rynek

20 września

– konferencja Zrównoważona mobilność Mix & Move. Przygotowane przez Rzeszów konferencji pn. „Mix&Move Przesiadaj się i jedź”, we współpracy z Asseco Data Sytems S.A. – liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

– do 22 września dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych i średnich organizowane będą również zajęcia lekcyjne nt. elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym, zajęcia sportowe.

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).