Samorząd województwa wspólnie z miastem Rzeszów podejmują się tego wysiłku. W staraniach o uzyskanie tytułu ma pomóc budowa nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która przyjmie nazwę Biblioteka NOWA. Obiekt zostanie wybudowany na działce znajdującej się pomiędzy gmachem urzędu marszałkowskiego, a Zespołem Szkół Nr 1 w Rzeszowie.

O wspólnej inicjatywie poinformowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejscu powstania przyszłej biblioteki. Udział w niejwzięli między innymi: marszałek Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zastępca prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Bożena Janda.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na konieczność powstania nowej biblioteki:

To miejsce, w którym się znajdujemy będzie efektywnie wykorzystane. Takie miejsca muszą mieć funkcję publiczną i ta funkcja zostanie tej przestrzeni nadana. Ubiegać się Europejską Stolicę Kultury to jest wręcz obowiązek dla miasta Rzeszowa, dla Podkarpacia. Dzisiaj Podkarpacie i miasto Rzeszów jest odmieniane przez wiele przypadków w różnych częściach świata. Dlatego myślę, że szanse dla uzyskania tego tytułu, tej nominacji są bardzo duże. Jednak, aby do tego doszło trzeba wykazać się działaniem, planami, zamierzeniami i one będą powstawały w ramach naszej współpracy wynikającej o ubieganie się o ten tytuł. A tym pierwszym elementem, dla którego się dziś spotykamy jest biblioteka NOWA – tak nazwaliśmy ten projekt, który tutaj będzie realizowany. Razem z miastem Rzeszów współprowadzimy bibliotekę wojewódzką bibliotekę miejską, te instytucje ze sobą współdziałają. Dlatego tą jakość i to dobre współdziałanie musimy przenieść w nową infrastrukturę, w nowe miejsce – mówił marszałek.

Budowa nowej siedziby WiMBP jest kluczowym elementem w staraniach Rzeszowa o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Nowa siedziba ma przyjąć nazwę: Biblioteka NOWA. W 2023 roku planowane jest, m.in. przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego oraz ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na wykonanie projektu nowego obiektu. Okres realizacji inwestycji zaplanowany jest wstępnie na lata 2023-2028. Powierzchnia użytkowa obiektu ma wynieść ponad 25 tys. metrów kwadratowych. A przewidywany szacunkowy koszt to 220 mln złotych. Obiekt ma powstać na działce pomiędzy gmachem urzędu marszałkowskiego a Zespołem Szkół nr 1. Budynek ma mieć nie tylko nowoczesną bryłę, ale ma być również zeroemisyjny, maksymalnie wykorzystujący technologie odnawialnych źródeł energii oraz zasady tzw. zielonego projektowania i funkcjonowania budynków.

Budowa tej biblioteki i zagospodarowanie tego miejsca, przekazanie go kulturze i edukacji będzie znaczącym argumentem dla tych, którzy będą przygotowywać tę aplikację. W niedalekiej odległości jest teatr, który też będzie rozbudowywany. Mamy tutaj taką kumulację spraw rządowych, samorządowych, edukacyjnych i kultury w przyszłości – dodał marszałek Ortyl.

Europejska Stolica Kultury to tytuł przyznawany corocznie od 1985 r. przez Unię Europejską wybranym miastom europejskim, które wyróżniają się dziedzictwem kulturowym, kulturą współczesną i oferują wyjątkowe programy kulturalne. Tytuł ESK ma na celu podkreślenie i promowanie różnorodności i bogactwa kulturowego w Europie, a także stymulowanie rozwoju kulturalnego i turystycznego wybranych miast. W Polsce tytuł ten przyznano dwukrotnie. W 2000 roku ESK był Kraków, a w 2016 roku Wrocław.

źr. UMWP