zdjęcie budynku przy ul. Langiewicza 15 fot. Grzegorz Bukała

Urząd Miasta Rzeszowa w środę – 16 marca, uruchomi specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany, zameldować się.

Od 24 lutego, czyli od dnia, w którym rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do Polski wjechało prawie 1,7 mln zł uchodźców. – Kilkaset tysięcy z nich przejechało przez Rzeszów, wielu zatrzymało się w naszym mieście. Czasami przebywali tu dobę, dwie korzystając z pomocy, którą uruchomiliśmy na głównym dworcu kolejowym oraz z noclegów w azylu, który przy al. Rejtana stworzyliśmy wspólnie z Centrum Medycznym Medyk, i wyjeżdżali do innych województw a także krajów. Ale wielu uchodźców, pomimo tego, że Rzeszów i nasze województwo, decyzją władz krajowych, jest strefą tranzytową, postanowiło zostać w naszym mieście. Tu znaleźli pomoc, miejsce zamieszkania. I tym osobom chcemy pomóc. Pierwszym krokiem jest umożliwienie sprawnego załatwiania formalności. Dlatego też zdecydowaliśmy się na uruchomienie specjalnego punktu urzędu miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Punkt jest już tworzony i zostanie uruchomiony w środę. Będzie mieścił się w budynku przy ul. Langiewicza 15 i działał przez pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00. Pracowników punktu będzie wspomagała osoba ze znajomością języka ukraińskiego – mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa. 

Jakie formalności będzie można załatwić w punkcie przy Langiewicza 15? – Będą tam nadawane numery PESEL, będzie można się zameldować, utworzyć profil zaufany. Warte podkreślenia jest to, że punkt przy Langiewicza jest dedykowany tylko i wyłącznie uchodźcom z Ukrainy. Tylko tam będą mogli załatwiać formalności. W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 i w Punktach Obsługi Mieszkańców, działających w galeriach handlowych, takiej możliwości nie będzie – zaznacza Bożena Kuźniar, dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa. W punkcie będzie możliwość zrobienia za darmo zdjęcia, które musi być dodane do wniosku.?Numer PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości ubiegającej się o to osoby, w oparciu o dostępne (w tym unieważnione) dokumenty takie jak paszport, dowód osobisty, ale także Karta Polaka, czy prawo jazdy. W przypadku dzieci dopuszcza się także akt urodzenia. W skrajnych przypadkach jest możliwość nadania numeru PESEL na podstawie oświadczenia wnioskodawcy. W przypadku oświadczenia nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe, jeżeli weryfikacja z systemem Komendanta Głównego Straży Granicznej wykaże, że osoba jest zarejestrowana w tym systemie i dysponuje dokumentem pozwalającym na ustalenie tożsamości.

Informacje dotyczące pomocy dla uchodźców można zdobyć dzwoniąc na uruchomioną przez Urząd Miasta Rzeszowa infolinię: 1 77 88 99 00, która działa w godzinach 8 – 20, siedem dni w tygodniu. Infolinia jest obsługiwana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.