XIX wiek to maksymalny rozwój Rzeszowa. Stłoczenie urbanistyki na dość małej powierzchni osiągnęło swoje apogeum, dlatego też strategiczne obiekty zaczęto lokować poza jego obszarem. Stało się tak między innymi z najważniejszym punktem miasta, czyli dworcem kolejowym.

Rzeszów w owym czasie był bardzo nowoczesny, zaś jego rozwój wspierany był zaciągniętymi, dużymi kredytami w miejscowej Kasie Oszczędności, a także w galicyjskich bankach. Od 1902 roku miasto zadłużyło się na ponad milion koron. Jednak liczne inwestycje sprawiły, że Rzeszów szybko się rozrastał, stawał się nowoczesny i atrakcyjny dla inwestorów. Powstaje wówczas gazownia, elektrownia oraz sieć wodociągowa i kanalizacyjna.

Koniec XIX wieku to również rozwój technologiczny Rzeszowa- liczba aktywnych posiadaczy telefonów w 1912 roku wynosiła aż 161 abonentów. Korzystna koniunktura sprawiła, że miasto ciągle się rozwija i w 1910 roku jest w nim prawie półtora tysiąca budynków, w tym większość z nich są to nieruchomości mieszkalne. W 1908 roku na terenie Rzeszowa znajduje się 350 zakładów rzemieślniczych zatrudniających prawie tysiąc osób. Największym zakładem przemysłowym na początku XX w. była filia lwowskiej fabryki maszyn Pietscha i odlewnia Szaynoka, która zatrudniała ok. 50 pracowników.

Poprzedni artykułFUTSAL: Heiro wygrywa w ostatnich sekundach meczu
Następny artykułWyrzuciła reklamówkę z pieniędzmi przez okno. Sprawę oszustwa ma nadzorować Ziobro