Na rzeszowskim osiedlu Pobitno trwa budowa nowego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza, czy jest on szczelny. Pierwsza komora zbiornika przeszła pozytywną próbę. Do eksploatacji nowy zbiornik na wodę pitną zostanie oddany w sierpniu 2022 roku.

Trwają próby szczelności nowego zbiornika na wodę wybudowanego przez rzeszowski MPWiK na osiedlu Pobitno. 7,5 tysiąca metrów sześciennych wody jest wlewane do komór zbiornika. Ma ujawnić ewentualne nieszczelności. Pierwsza komora pozytywnie przeszła próbę. Jest szczelna – mówi Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa.

Pojemność nowobudowanego zbiornika to 15 tysięcy metrów sześciennych. Jest on podzielony na dwie komory o pojemnościach po 7,5 tysiąca metrów sześciennych. Próba szczelności pierwszej z nich już odbyła się. – Wypadła bardzo dobrze zakładając, że słup wody o wysokości 7 metrów powoduje wielkie ciśnienie – informuje Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji rzeszowskiej spółki.

Po zakończeniu próby pierwszej komory woda została przepompowana do drugiej komory. – Nie sprawdzaliśmy obu komór jednocześnie z wielu względów. Jednym z nich jest oszczędność. Chodzi o to by nie zalewać całej pojemności równocześnie. Dzięki temu zużywany 7,5 tysiąca metrów sześciennych, a nie 15 tysięcy. Woda po użyciu do testowania zbiornika nie nadaje się już do użycia w sieci. Musi zostać spuszczona do kanalizacji – tłumaczy Grzegorz Liszcz.
Jeżeli próby drugiej komory będą równie pomyślne to rozpocznie się kolejny etap budowy. Komory zostaną pokryte od środka specjalną warstwą izolacyjną, która zabezpieczy ich ściany przed ewentualną infiltracją wody.

Do eksploatacji nowy zbiornik na wodę pitną zostanie oddany w sierpniu 2022 roku. Zwiększy zapasy wody pitnej Rzeszowa do ponad 53 tysięcy metrów sześciennych, a to pozwoli na zabezpieczenie zapotrzebowania na wodę dla miasta na około dwie doby w razie jakiejś awarii. MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o dotychczasowej łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych.

Praca wszystkich niezbędnych do utrzymania nowego zbiornika urządzeń będzie zasilana prądem pochodzącym ze 160 paneli fotowoltaicznych, którymi pokryta będzie elewacja. Będzie produkować 50 kW energii elektrycznej.
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to znak rozpoznawczy rzeszowskiego MPWiK, które ze źródeł odnawialnych zapewnia około 44 procent energii potrzebnej do funkcjonowania wszystkich zakładów spółki.
Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Na budowę MPWiK uzyskał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 17 milionów złotych. Firma może uzyskać umorzenie części pożyczki. Warunkiem umorzenia do 5 milionów złotych jest ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.

źr. Biuro Prasowe UM Rzeszowa, MPWiK Rzeszów