fot. Uniwersytet Rzeszowski

W środę 13 grudnia, w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się Chanuka Uniwersytecka zorganizowana przez Pracownię Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii UR z inicjatywy prof. Wacława Wierzbieńca oraz Studenckiego Koła Naukowego Kulturoznawców AktURa – Aktywni w Kulturze działającego przy Instytucie Historii. Na uroczystości pojawili się oficjele na czele z rektorem UR, przedstawiciele Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego.

Uroczystego zapalenia menory dokonał rabin Pinchas Pomp z Dynowa. Na wydarzeniu pojawili się również: s. Katarzyna Kowalska z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przedstawiciele Stowarzyszenia Rajsze oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Obchody zorganizowała Pracownia Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego i Studenckie Koło Kulturoznawców „AktUra Aktywni w kulturze”.

O chanuce zrobiło się głośno ze względu na zgaszenie ich w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna z użyciem gaśnicy.

Tradycję Chanuki wprowadziła w Polsce organizacja Chabad-Lubawicz. Oponenci na czele z Posłem Korony Polskiej przypominają, że żydowska organizacja ortodoksyjnych zwolenników Kabały ma charakter sekciarski. Pojawiają się też spekulacje na temat dość niejasnych kontaktów tego odłamu chasydów z politykami w kraju i na świecie.