Zdjęcie przedstawiające opaski życia, fot.Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów rozpoczyna właśnie realizację programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. Trwa procedowanie umowy na świadczenie usługi, a chętni, którzy chcą otrzymać opaskę będą mogli zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie już na początku września.

Opaska mierzy podstawowe parametry życiowe, umożliwia bezpośrednie połączenie z centrum opieki i służbami medycznymi, jest wyposażona w czujnik upadku i lokalizator GPS. Wygląda jak zegarek, ale ratuje życie.

Dla kogo przeznaczona jest opaska życia?

Opaska przeznaczona jest dla osób powyżej 65. roku życia, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Mogą być to zarówno seniorzy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe, jak i mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Jak działa?

Osoba użytkująca opaskę bezpieczeństwa, kiedy poczuje się źle, wciska znajdujący się na opasce przycisk. Po odebraniu zgłoszenia przez ratownika medycznego z centrum teleopieki, ratownik medyczny podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

-Pomoc może polegać na wsparciu emocjonalnym seniora, nawiązaniu kontaktu z osobą z najbliższego otoczenia albo wezwaniu służb medycznych do potrzebującej osoby- mówi Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie.

Opaska wyposażona jest w jeden przycisk, jest łatwa w obsłudze, wodoodporna i działa przez 24 h/dobę przez 7 dni w tygodniu.

Opaski życia są elementem programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.  Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

To co bardzo ważnie, przyznanie pomocy w ramach programu osłonowego nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

W ubiegłym roku do rzeszowskich seniorów trafiło 119 takich opasek.

Poprzedni artykułTrwa rozbudowa szkoły na ul. Skrajnej. Nowa część ma już konstrukcję dachu
Następny artykułRusza 32. Rajd Rzeszowski. Będą utrudnienia