jak zrobic wikline papierowa

Moda na papierową wiklinę narodziła się w Polsce dosyć niedawno. Jest to efekt uboczny promowania domowego recyclingu oraz wykorzystywaniu śmieci w pożyteczny sposób. Ruch „Zero Waste” popularyzuje zrównoważoną gospodarkę odpadami – slogan „nie wyrzucaj, wykorzystaj” mówi o tym, że większość śmieci da się w odpowiedni sposób ponownie wykorzystać. Najwdzięczniejszym odpadem jest papier, który można przerobić m.in. na masę solną, izolację, pulpę papierową oraz papierową wiklinę.

Wiklinowe wyroby, które ciągle są produktami pożądanymi oraz chętnie kupowanymi, tworzy się przeważnie w tzw. zagłębiach wikliniarskich, gdzie w dużych ilościach pozyskuje się materiał w postaci wikliny. Plecionkarze, dzięki umiejętnym splotom, potrafią stworzyć z giętkich patyków prawdziwe cuda- koszyki, meble, ażury, tace, ozdoby oraz wiele innych przedmiotów. Witki wiklinowe, aby mogły nadawać się do obróbki, wymagają dużego nakładu pracy, dlatego dla osób, które chciałby spróbować swoich sił w wyplataniu, wymyślono alternatywę z papierowych rurek, równie piękną i zachwycającą oko.

Z papierowej wikliny można zrobić praktycznie wszystko to, co wytwarza się z jej naturalnego odpowiednika. Wystarczy jedynie zaznajomić się z techniką wyplatania, aby stać się początkującym eko-wyplataczem. Technika ta nie jest trudna, jednak aby przedmioty były foremne oraz estetycznie wykończone, wymaga to odpowiedniej praktyki. Warto jednak pochylić się nad tą sztuką, ponieważ własnoręcznie wykonane ozdoby są nie tylko piękne, ale również bardzo modne.

Papierowa wiklina jak zacząć?

Aby ukręcić tzw. pierwszą rurkę (witkę), należy przygotować papier, przy czym najlepiej w tym celu sprawdzą się stare gazety. Papier ten jest cienki, jednak bardzo elastyczny i wdzięczny przy obróbce. Pierwszym krokiem jest pozbycie się wszelakich zszywek oraz rozczłonkowanie gazety na pojedyncze stronice. Następnie nożykiem tapicerskim, przykładając do papieru linijkę, odcinamy centymetrowe paski- zawsze powinno się je ciąć wzdłuż dłuższego boku, dzięki temu witka będzie dłuższa.

Paski należy zwijać w ruloniki pod lekkim skosem, tworząc rurkę- może pomóc patyczek do szaszłyków, który nawijając i przesuwając wraz z oplotem, będzie tworzył tymczasowy rdzeń witki.

Rurki powinny zostać zabezpieczone na końcach klejem, dzięki temu nie będą się rozwijać podczas późniejszej obróbki. W tym momencie bambusowy kijek ze środka powinien zostać usunięty. Jeżeli rurka rozwija się samoistnie, najprawdopodobniej została ona zbyt luźno nawinięta. Papier ten powinien zostać w takim przypadku ponownie ukręcony.

Gotową rurkę odkładamy w celu związania kleju- przy dużych projektach warto stworzyć większą ilość rurek.

Papierowa wiklina, różne wzory oraz kolory

Ozdoby z wikliny można wyplatać sekwencyjnie podobnymi kolorami rurek, co w efekcie da oczekiwany kolor ozdoby. Gotowy produkt można również pomalować lub polakierować. W tym celu można użyć gotowej farby w spray’u lub farby akrylowej wodnej. Niektóre osoby praktykują również malowanie plecionki farbkami plakatowymi lub barwnikami do jajek, są one jednak mocno brudzące oraz nietrwałe. Efekt naturalnego drewna można uzyskać po nałożeniu bejcy oraz lakieru na gotowy produkt.

Wykorzystując różne gazety można uzyskać inny efekt, warto więc eksperymentować z różnymi rodzajami papieru, dzięki czemu wypleciona ozdoba będzie ciekawsza oraz bardziej reprezentacyjna.

jak zrobic wikline papierowa
Wiklinowe-cuda.pl – Producent mebli i wyrobów z wikliny

Z papierowej wikliny można zrobić praktycznie wszystko

Papierowe patyczki to nie tylko materiał na produkty typu Home Made. To również pomysł na dobrą zabawę z dziećmi, ucząc ich przy okazji wykorzystywania odpadów w sposób pożyteczny. Papier odzyskany wpłynie pozytywnie na środowisko, a zrazem zapewni materiał na nowe elementy dekoracyjne w domu. Jest to również materiał tani oraz na tyle elegancki, że gotowe produkty śmiało można podarować komuś w prezencie.

Inspiracji oraz wzorów, które można użyć podczas wyplatania, należy szukać przede wszystkim w Internecie. Jest ich wiele i są one oznaczone według stopnia trudności- od tych najłatwiejszych do tych, które mogą przysporzyć więcej problemów. Można także skorzystać z pomocy plastyka, lokalnej osoby, która zajmuje się tego typu rzeczami.

Poprzedni artykułDwa zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów
Następny artykułGroźny wypadek w centrum Rzeszowa [foto]