Cellulit jest czymś, co posiada większość z nas, natomiast równie sporej części osób – zwłaszcza tej żeńskiej – trudno się z nim pogodzić. O ile bowiem on sam nie wpływa w żaden sposób na nasze zdrowie i nie powoduje szkód fizycznych, o tyle sprawia, że nie wyglądamy tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, jednocześnie odbierając pewność siebie i poczucie własnego piękna. Na co dzień jesteśmy zasypywani wieloma informacjami na temat skutecznych metod walki z cellulitem. Czy faktycznie domowymi sposobami jest to możliwe? Podpowiadamy.

Cellulit – czym jest i jakie są przyczyny jego powstawania?

Cellulit, często określany mianem „skórki pomarańczowej” to schorzenie tkanki tłuszczowej i łącznej. Komórki tłuszczowe, lokując się w tkance łącznej, pod skórą, tworzą pofałdowaną, grudkowatą strukturę, co wygląda niezbyt estetycznie. Dzieje się to najczęściej w okolicach ud i pośladków, ale może dotyczyć również brzucha, ramion, czy innych obszarów ciała. Co więcej, ze względu na odmienną dystrybucję tkanki tłuszczowej, mięśniowej i łącznej u kobiet, są one bardziej narażone na powstanie cellulitu, niż mężczyźni. Jakie jeszcze czynniki mają na niego wpływ?

Przede wszystkim wiek – wraz z upływającym czasem, spada naturalna produkcja kolagenu, który odpowiedzialny jest za prawidłową, napiętą i jędrną strukturę skóry. Jej wiotczenie sprawia, że komórki tłuszczowe z łatwością przebijają się przez tkankę łączną, tworząc cellulit. Po drugie, słabe krążenie – nie jest to takie oczywiste, natomiast spowolniony przepływ krwi jest równoznaczny ze zmniejszonym dostarczaniem składników odżywczych, przez co tkanka łączna skóry może stać się osłabiona, zwiększając prawdopodobieństwo pojawienia się cellulitu. Na cellulit wpływ mogą mieć także uwarunkowania genetyczne – jeśli występuje on w rodzinie, z dużym prawdopodobieństwem będziesz zmagał się z nim także i Ty. Jeszcze jednym, ale jakże istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się cellulitu jest waga – znaczny przyrost masy ciała sprawia, że przepływ pomiędzy tkanką tłuszczową a łączną jest utrudniony, przez co istnieje większe ryzyko odkładania się jego nadmiaru w postaci cellulitu.

Domowe sposoby na cellulit

„Cellulit, choć jest problemem powszechnie znanym i często występującym, to jednak poprzez szereg czynności można skutecznie mu zapobiegać lub redukować go, gdy już się pojawi. Istnieje kilka prostych, domowych sposobów na jego redukcję, a tym samym poprawę wyglądu. Przede wszystkim zalecana jest zmiana stylu życia, a zwłaszcza wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna. Ponadto pomocne mogą okazać się masaże, dzięki którym nie tylko poprawimy krążenie krwi, ale także w bezpieczny, mechaniczny sposób zmienimy strukturę naszej skóry”. – mówi nam Pan Piotr z kliniki Uniskin w Warszawie. Masaże pomogą również rozbić komórki tłuszczowe, pobudzić układ limfatyczny oraz wyeliminować z organizmu toksyny. Bardzo popularnym, ale i równie skutecznym rodzajem masażu jest obecnie szczotkowanie na sucho, które wykonywane regularnie wpływa na zmniejszenie cellulitu.

Stosować można także różnego rodzaju kremy, balsamy oraz inne preparaty i kosmetyki, natomiast ich działanie będzie jedynie powierzchowne – możemy liczyć na nawilżenie, nawodnienie oraz odżywienie i wygładzenie skóry, natomiast w żaden sposób, nawet poprzez regularne stosowanie najlepszych i najwięcej reklamowanych środków, nie pozbędziemy się w ten sposób cellulitu.

Zabiegi na cellulit

Jeśli pragniemy w sposób skuteczny, bezpieczny i trwały pozbyć się nieestetycznego problemu w postaci cellulitu, warto skorzystać z dostępnych zabiegów medycyny estetycznej. W przeciwieństwie do domowych sposobów na cellulit, profesjonalne zabiegi przyniosą zauważalne i satysfakcjonujące rezultaty.

DERMAPEN 4.0

Jest to zabieg wykorzystujący wysoce zaawansowany technologicznie sprzęt, służący do frakcyjnego nakłuwania skóry, a więc zabieg metodą mezoterapii mikoigłowej. Tworząc niewielkie nakłucia, stymuluje skórę do odnowy, produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto ułatwia dogłębne wprowadzanie odpowiednich preparatów, które dodatkowo działają na odżywienie i ujędrnienie skóry, pozbywając się cellulitu.

CELLUCARE

Zabieg mezoterapii igłowej, wykorzystujący specjalistyczny preparat Cellucare, którego głównym celem jest redukcja cellulitu, a także wygładzenie i ujędrnienie skóry. Składa się one przede wszystkim z kwasu hialuronowego, kofeiny i innych mikroelementów. Wprowadzany jest on metodą iniekcji bezpośrednio w tkankę tłuszczową, zaś każdy składnik preparatu działa na swój sposób, skutecznie niwelując cellulit.

Fala uderzeniowa X-WAVE

To zabieg wykorzystujący innowacyjne urządzenie, który emituje fale akustyczne, rozbijając w ten sposób komórki tłuszczowe i stymulując organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych. W ten sposób poprawia się elastyczność i jędrność skóry oraz usuwana jest podskórna tkanka tłuszczowa, a więc cellulit.

Domowe sposoby na pozbycie się cellulitu warto stosować, jednak wyłącznie w celu przeciwdziałania powstaniu cellulitu. Gdy już do tego dojdzie, jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępnych zabiegów, które skutecznie pomogą się go pozbyć.

Poprzedni artykułWypadek w centrum miasta. W jednym aucie urwało koło
Następny artykułUprawiał konopie… w doniczkach w łazience