Ile zarabia sprzątaczka na godzinę 2021?

„Żadna praca nie hańbi”, głosi znane wszystkim przysłowie, natomiast jeszcze do niedawna, według powszechnie głoszonych stereotypów, praca sprzątaczki uważana była za zajęcie wyłącznie dla kogoś z brakiem wykształcenia i większych umiejętności. Obecnie zapotrzebowanie na profesjonalne usługi sprzątające ciągle rośnie, dlatego znalezienie pracy w tej branży nie stanowi większego problemu. Wiele osób rozważających tą ścieżkę zawodową zastanawia się jednak, czy opłaca się to pod względem finansowym. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Podobnie jak w przypadku większości zawodów, tak i tutaj nie da się jednoznacznie określić zarobków sprzątaczki. Jest to bowiem bardzo szerokie pojęcie, różniące się zarówno zakresem poszczególnych prac, formą zatrudnienia czy doświadczeniem w zawodzie. Niemniej można określić średnie zarobki w naszym kraju, bez względu na obszar geograficzny oraz pozostałe czynniki.

Praca jako sprzątaczka- gdzie można ją znaleźć?

Praca sprzątaczki jest niezwykle pożądana w dzisiejszych czasach, choć coraz częściej odchodzi się od tego określenia, używając alternatywnych, bardziej przyjaznych zwrotów- niekoniecznie tych żartobliwych, typu „konserwator powierzchni płaskich”. Wracając jednak do tematu, kadra sprzątająca poszukiwana jest w wielu miejscach, takich jak chociażby specjalistyczne i profesjonalne firmy świadczące usługi sprzątające, przedsiębiorstwa, biurowce, urzędy, hotele, szpitale, obiekty turystyczne, sportowe i rekreacyjne, apartamenty, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, a także wielu klientów indywidulanych do sprzątania domów, mieszkań czy biur. Co więcej, z najnowszych statystyk i raportów wynika, iż w Polsce największe zapotrzebowanie jest właśnie na kadrę sprzątającą. 

Ile można zarobić jako sprzątaczka- średnie zarobki na godzinę?

Wspomnieliśmy już, że ciężko byłoby wskazać właściwe wartości, odpowiadające rzeczywistym zarobkom na stanowisku sprzątaczki w Polsce, gdyż wartość ta kształtuje się w oparciu o zbyt wiele czynników. Zależy to przede wszystkim od zakresu prac, formy zatrudnienia, czasu pracy, ale także rejonu Polski.

Możliwe jest podanie szacunkowej wysokości zarobków sprzątaczki w Polsce, które wynosi około 2800 zł brutto miesięcznie, biorąc pod uwagę pracę na pełnym etacie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie wartość uśredniona, zaś w rzeczywistości niektóre osoby na sprzątaniu zarabiają zdecydowanie więcej.” – mówi pani Agnieszka

Przeliczając pracę sprzątaczki na godziny, stawka godzinowa najczęściej wynosi około 25 złotych. Najmniej zarabiają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych- zwykle jest to minimalna stawka godzinowa lub kwota nieznacznie wyższa. Zdecydowanie więcej (około 30-35 złotych za godzinę) zarabiają osoby, które wykonują zlecenia samodzielnie, przy czym należy pamiętać, że wiąże się to także z pewnymi dodatkowymi formalnościami, jak na przykład założeniem własnej działalności gospodarczej.

Sprzątaczka w domu, w biurze czy praca na własną rękę- co się najbardziej opłaca?

Warto więc nieco podsumować, co będzie dla nas najbardziej opłacalne, jeśli chcemy utrzymywać się pracując w zawodzie sprzątaczki. Podejmując pracę sprzątaczki w szkole, urzędzie, czy też innej instytucji publicznej, musimy liczyć się z tym, że pensje opłacane są ze środków państwowych i zwykle są równe obowiązującemu minimalnemu wynagrodzeniu. Jest to jednak o tyle wygodna forma zatrudnienia, iż mamy pewność pracy i płacy potwierdzone umową oraz nie musimy się martwić o wszelkie składki i koszty pracownicze.

Inną możliwością jest zatrudnienie w firmie świadczącej usługi sprzątające. Wówczas zarobki są nieco większe, a dodatkowo można liczyć na inne benefity, w postaci zapewnienia prywatnej opieki medycznej, zakup polisy ubezpieczeniowej lub karnetów na basen czy siłownię. Ponadto często przyznawane są premie i inne gratyfikacje pieniężne.

Jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie własnej działalności gospodarczej- o ile posiadamy choć podstawową wiedzę w tym zakresie, a także nie boimy się dodatkowych formalności oraz pracy na pełnych obrotach. Dzięki temu możemy samodzielnie ustalać cennik za poszczególne usługi, a także dopasowywać je indywidualnie do każdego zlecenia.

Zawód sprzątaczki jest obecnie bardzo pożądany na naszym rynku i coraz bardziej szanowany. Nie brakuje więc ofert pracy w tym zawodzie, a zarobki pozwalają na godne życie- najbardziej wtedy, gdy decydujemy się otworzyć własną firmę sprzątającą.