hotel bristol rzeszow

Z pewnością każdy zna warszawki hotel Bristol, który pomimo tego, iż lata swojej świetności ma już dawno za sobą, to nadal zachwyca swoją okazałością i przede wszystkim historią. Co jednak ma on wspólnego z Rzeszowem? Otóż tutaj także, blisko 10 lat temu rozpoczęła się historia hotelu o takiej samej nazwie.

Hotel Bristol Tradition & Luxury, bo tak brzmi pełna nazwa obiektu, to jeden z najlepszych w kraju a z pewnością najlepszy w stolicy Podkarpacia kompleks hotelowo-gastronomiczny, jako pierwszy w regionie oznaczony pięcioma gwiazdkami. Choć może jego historia nie jest tak długa i imponująca jak jego warszawskiego poprzednika, niemniej efekt końcowy jak najbardziej zasługuje na uznanie i jest wart obejrzenia.

Historia obiektu

Inspiracją do budowy i otwarcia najlepszego hotelu w regionie, jak wspomnieliśmy już wcześniej, był hotel Bristol w Warszawie, otwarty w listopadzie 1901 roku. Jednak historia tak okazałych budynków sięga zdecydowanie dalej, gdyż starszym bratem hotelu warszawskiego jest hotel wiedeński, który z kolei także ma swoich poprzedników. Warto tutaj także wspomnieć o jednakowej nazwie tych wszystkich luksusowych hoteli, gdyż mimo tego, iż są one całkowicie odrębne własnościowo, łączy je jednak wspólna nazwa. Pochodzi ona nie od popularnego miasta w Anglii, lecz od nazwiska biskupa Fredricka Herveya, czwartego hrabiego Bristol, który był słynnym podróżnikiem i na którego szlaku powstawały kolejne Bristole, tworząc swoistą sieciówkę. Tak okazałego obiektu, choć od budowy pierwszego minęło już sporo lat, nie mogło zabraknąć i w Rzeszowie. Choć ciekawostką może być fakt, iż hotel o takiej samej nazwie, choć nie był tak okazały, istniał w mieście w czasach międzywojennych a zlokalizowany był w okolicach dworca kolejowego przy ulicy Kolejowej.

Obiekt powstał w samym sercu starego rynku. W ramach rewaloryzacji przestrzeni rynku, która konieczna była ze względu na zagrażający bezpieczeństwu oraz szpecący stan starych kamienic, stopniowo poprawiano stan kolejnych zabudowań. Zabudowa przy ulicy Rynek 20-23 sprawiała najwięcej kłopotu, gdyż działka na której się znajdowała, kilkakrotnie zmieniała właścicieli. W końcu w roku 2007 uregulowano kwestie własnościowe i postawiono w tym miejscu ścianę, dopełniającą północną pierzeję rynku. W kolejnych latach wykończono elewację i z połączenia czterech kamienic o funkcjonalnych wnętrzach powstał Hotel Bristol  Tradition & Luxury wraz z całym zapleczem. Dyrektorem generalnym hotelu został Andrzej Przeniosło, będący jednocześnie dyrektorem innego, słynnego Hotelu Grand w Rzeszowie, zaś inwestorem  rzeszowskie Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Fasada Investment. Umowę na zarządzanie hotelem podpisała firma Aksjon. 

Hotel Bristol obecnie

Rzeszowski Hotel Bristol, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem tradycji i nowoczesności. Inspiracją do ogólnej koncepcji oraz wystroju wnętrz był folklor Podkarpacia, co uwidacznia się w każdym zakamarku obiektu. Wszystko to jednak łączy się ze współczesnymi, designerskimi elementami, będąc rozwiązaniem dość odważnym, ale jakże trafionym i odpowiadającym gustom gości.

W hotelu znajduje się 140 przestronnych, ciekawie urządzonych pokoi wraz z 280 miejscami noclegowymi dla gości- do wyboru spośród ofert Superior, Junior Suite, Senior Suite oraz apartamentów. Oprócz funkcji noclegowej, hotel to także potężne centrum biznesowe, udostepniające sześć zróżnicowanych pomieszczeń konferencyjnych. W nazewnictwie poszczególnych sal także odniesiono się do regionalnej historii, przydzielając im nazwy takie jak Wisłok, San, Sala Łemkowska, Sala Huculska czy Sala Bojkowska.  Projektując hotel zadbano o nowoczesne i przemyślane rozwiązania, jak chociażby dwupoziomowa sala konferencyjna, mieszcząca aż 700 osób czy winda towarowa, umożliwiająca łatwy transport wielkogabarytowych przedmiotów.

Miejsce to posiada równie bogatą ofertę gastronomiczną, nawiązującą do lokalnych tradycji. Posiada on aż trzy restauracje- Folk (dawne Wesele), gdzie serwowane są tradycyjne dania kuchni polskiej i europejskiej jednak w wyjątkowym wydaniu; Stary Browar Rzeszowski- coś dla miłośników złocistego, rzemieślniczego trunku, bowiem przygotowywane jest tu najlepsze rzeszowskie piwo oraz Zensei Sushi, czyli restauracja orientalna z kuchnią japońską.

Ze względu na swoją ofertę oraz doskonałą lokalizację, Hotel Bristol w Rzeszowie stanowi doskonałą bazę noclegową, gastronomiczną oraz rozrywkową podczas rodzinnych, indywidulanych, prywatnych czy firmowych wyjazdów.

Poprzedni artykułCzym przyprawić rybę? – Przyprawy i zioła idealne do ryb
Następny artykułMarcin Warchoł o osiedlu Pogwizdów Nowy i obronie Rzeszowa [VIDEO]