Franciszek Rąb był wybitnym międzywojennym politykiem Stronnictwa Narodowego. Aktywny na polu społecznym adwokat zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Franciszek urodził się 25 sierpnia 1888 w Krasnem. Był synem Andrzeja i Tekli z d. Kozioł-Rutkowskiej. Ukończył studia na Wydziale Prawa UJ, uzyskując doktorat. Jako ochotnik brał udział w dwóch wojnach, polsko-ukraińskie i polsko-bolszewickiej.

Po studiach zamieszkał w Łodzi i do 1924 pracował w szkolnictwie (w latach 1919–1921 był zastępcą inspektora szkolnego w Łodzi i inspektorem w Rawie Mazowieckiej, a w latach 1921–1924 wizytatorem szkolnym). W latach 1924–1928 pracował jako aplikant w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Działał w Towarzystwie Szkoły Ludowej, zakładał kółka rolnicze.

W latach 1922–1927 był posłem z listy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. Działa w Związku Ludowo-Narodowym (przez cztery lata był również wiceprezesem Rady Wojewódzkiej w Łodzi) i Stronnictwie Narodowym.

Po przeniesieniu się w 1934 roku do Rzeszowa rozpoczął on aplikanturę adwokacką w kancelarii dr. Zygmunta Tałasiewicza. W lipcu tego roku będąc w odwiedzinach u swojego brata- księdza Andrzeja przeżył napad bandyty Płoskonia na plebanię w Cieplicach.

Zdał w 1937 roku egzamin adwokacki i przez następne dwa lata prowadził kancelarię wspólnie z dr. Tałasiewiczem.

Do wybuchu wojny Franciszek był wiceprezesem Zarządu Okręgu Stronnictwa Narodowego w Rzeszowie. Był człowiekiem czynu. W latach 1936–1937 wiceprezesem rady nadzorczej Składnicy Kółek Rolniczych. Ponadto zaangażowany w formację katolicką- został Prezesem Akcji Katolickiej w Rzeszowie. W maju 1939 wybrany do rady miasta Rzeszowa.

Został aresztowany przez gestapo 18 maja 1940 i ponownie 15 maja 1941. Wywieziono go do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (KL), gdzie zmarł 25 kwietnia 1943.

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek na ulicy Krakowskiej
Następny artykułDaniel Pietraszkiewicz nowym nabytkiem Apklan Resovii Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zatwierdź komentarz
Wpisz swoje imię tutaj