We wtorek 26 lipca 2022 przypada święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. To dzień upamiętniający rozpoczęcie „Akcji Burza” na Podkarpaciu. Z tej okazji w Rzeszowie, na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, odbędą się uroczystości wojskowe połączone z piknikiem patriotycznym.

Na zaproszenie Dowództwa 3 Podkarpackiej Brygady OT w oprawie wydarzenia wezmą udział historyczne pojazdy wojskowe, na których w latach II wojny światowej walczyli żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Fundacja Niepodległości z Lublina, która prezentuje pojazdy, pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy, walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny.

Robert Michalak, dyrektor Muzeum Polskich Sił Zbrojnych, prowadzonego przez Fundację Niepodległości w Lublinie:

– Cieszymy się, że Wojska Obrony Terytorialnej dbają o budowanie pamięci historycznej wśród swoich żołnierzy i uczestników wojskowych uroczystości. To działanie pokrywa się misją Fundacji Niepodległości. Od lat współpracujemy owocnie w podobny sposób z naszą 2 Lubelską Brygadą OT.

Jednak do Rzeszowa zawozimy historyczne pojazdy wojskowe po raz pierwszy. Uczestnicy rzeszowskich uroczystości będą mieli okazję zobaczyć słynnego „Jeepa” w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty, która walczyła pod Monte Cassino. Zaprezentujemy też pancerny wóz zwiadu „Dingo” z dowództwa 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa – na jego burcie widnieje symboliczne imię nadane pojazdowi przez polskich żołnierzy we Włoszech: „NADZIEJA”.

W Rzeszowie będzie też można zobaczyć sprzęt bojowy 1 Dywizji Pancernej, która walczyła pod dowództwem gen. Stanisława Maczka – od Normandii, przez Belgię i Holandię, aż po zajęcie bazy niemieckiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven. W barwach tej słynnej jednostki prezentujemy „Half- Track’a”: półgąsienicowy transporter opancerzony – z przeciwlotniczą baterią 4 najcięższych karabinów maszynowych kalibru 12.7 mm. Obok niego cięższa broń przeciwlotnicza – armata Bofors, kalibru 40 mm.

Wszystkie nasze zabytkowe pojazdy będą dostępne dla publiczności w Rzeszowie. Uroczystości rozpoczynają się o godzinie 10:00 we wtorek 26 lipca 2022 przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. Obchody będą poprzedzone uroczystą mszą polową przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów 25 lipca o godz. 18.00.

Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej jest doskonałym momentem by podsumować 5 lat towarzyszących nam wyzwań. Zapraszamy do tego by mieszkańcy Rzeszowa i okolic byli w tym dniu z nami.

Poprzedni artykułCztery pasy ruchu do węzła A4. Rozpoczęto rozbudowę ul. Warszawskiej
Następny artykułNa parkingu przy C.H. PLAZA Rzeszów stanie krwiobus