Na ulicy Krakowskiej rozpoczął się montaż głównego elementu najnowszego rzeszowskiego pomnika „Drabina do nieba”. Wysoki na 20 metrów monument powstał według projektu autorstwa profesora Józefa Szajny, zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty pochodzącego z naszego miasta.

Pomnik powstaje przy ulicy Krakowskiej na mocy porozumienia, które podpisano w lutym tego roku w ratuszu. Dokument zakłada współpracę miasta z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy w całości sfinansowali wykonanie i montaż rzeźby. Wśród nich są: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, ALUTEAM-ALUMECO oraz Grupa Kapitałowa Specjał.

Budowa pomnika rozpoczęła się wiosną od przygotowania fundamentu. Aktualnie trwa montaż samej drabiny, która będzie górować nad miastem od jego zachodniej strony.

– To miejsce wskazał sam profesor, tłumacząc, że idealnie widać stąd panoramę miasta i niebo. Drabina została wykonana ze stali, ma 20 metrów wysokości. Jest montowana na fundamencie, pod którym wcześniej wykonano betonowe pale sięgające głębokości 14 metrów pod powierzchnię gruntu – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Na stalowej konstrukcji drabiny znajdują się buty wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dwa kolejne, największe zostaną posadowione na betonowym cokole pomnika. Każdy z nich jest podpisany przez artystę, który go wykonał.

– Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczy Jerzy Fąfara, rzeszowski literat, przyjaciel Józefa Szajny.

W rejonie przejścia dla pieszych stanie kamień z tablicą informacyjną.