W piątek 13 stycznia przez pierwsze czytanie, głosami posłów PiS oraz Solidarnej Polski przeszedł projekt nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej. Na konferencji prasowej działacze rzeszowskiej Konfederacji zaapelowali do posłów koalicji rządzącej o zagłosowanie przeciw ww. ustawie, gdy ta spowrotem wróci do Sejmu.

Lokalny lider Konfederacji, Tomasz Buczek, zwrócił uwagę na jeden z artykułów tej ustawy (art. 43) na podstawie którego Policja oraz 8 innych służb mają uzyskać pełny wgląd, w czasie rzeczywistym, we wszystko, co przesyłają wszyscy Polacy przez komunikatory internetowe i pocztę e-mail, a także do lokalizacji smartfonów.

Tomasz Buczek podkreślił, że rząd już przygotowuje się do inwigilacji:

Równocześnie, w czasie kiedy procedowany w polskim Sejmie jest projekt ustawy, polski rząd zakupuje od firmy UFED – Izrealskiej – program CELLEBRITE, który także będzie służył do inwigilacji i będzie właśnie, w czasie rzeczywistym umożliwiał, naszym służbom sprawdzanie co mamy w telefonach.

Działacze Konfederacji przygotowali petycję, w której zwrócili się do posłów PiS i Solidarnej Polski o odrzucenie ustawy liczącej 3500 stron i ważącej 17 kilogramów…