28 października 1945 roku w Drabiniance, obecnie dzielnicy Rzeszowa o takiej samej nazwie, urodził się Jan Domarski, piłkarz legenda. To on strzelił gola Anglikom w historycznym meczu na Wembley w 1973 roku.

Początki przygody z piłką dla Domarskiego miały miejsce w barwach Stali Rzeszów. To tu rozpoczął swą seniorską grę. Od 1960 do 1972 grając w barwach biało-niebieskich z Rzeszowa, Jan Domarski pobił rekord wystąpień- 205. Strzelił łącznie 55 goli dla swojej drużyny. Kolejno przeszedł do Stali Mielec. W barwach widelców grał do 1976 roku.

Najważniejszy gol dla Polaków

To właśnie podczas kariery w Mielcu, grając także w reprezentacji Polski, Jan Domarski przeszedł do historii w świecie piłki nożnej, jako zdobywca bramki podczas meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Świata z Anglią. Wynik 1:1 na Wembley ze strzeloną bramką w 57 minucie spotkania dał Polakom awans do MŚ w Niemczech.

Bramka ta stała się jedną z 50 najważniejszych bramek w historii światowego futbolu, sporządzoną przez dziennik „The Times”.

Złote lata Stali Mielec

Jako zawodnik Stali Mielec, Jan Domarski uzyskał z drużyną dwukrotny tytuł mistrza Polski (1973 i 1976). „Złote lata Stali” przypadają właśnie na czas kariery Domarskiego w klubie.

Przed meczem Stali Mielec z Górnikiem Zabrze 29 sierpnia 1976 przy 18 tys. widzów odbyło się uroczyste pożegnanie Jana Domarskiego jako zawodnika mieleckiej drużyny, podczas którego zawodnik otrzymał od dziennikarzy żywą kaczkę.

Dwa lata później, kiedy reprezentacja szykowała się do wyjazdu na mundial do Argentyny, ciągle był w formie, strzelając bramki dla Olympique Nîmes. Nie dostawał już jednak powołań. Latem 1978 roku wrócił do Rzeszowa, by zagrać znów w barwach Stali, a potem jeszcze kopał piłkę jako zawodnik Resovii i Wisły Chicago.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się „trenerką”. Jeszcze ubiegłej jesieni prowadził w okręgówce Kotwicę Korczyna, ale zdecydował się już na zakończenie tego etapu.