Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Rzeszowie rozpoczęły procedurę sprawdzenia miejskie wodociągów na obecność bakterii legionella. Ze względu na skomplikowany proces analiz badania mogą potrwać nawet 10 dni. Dzięki wywiadom wiadomo, że dotychczas zachorowało kilkanaście osób.
Osoba zarażona bakterią może skarżyć się na objawy podobne zapaleniu płuc. Łatwo rozwija się w organizmach osób starszych i tych o obniżonej odporności.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie poinformował o trzech pacjentach, u których potwierdzono legionellozę. Przyjęto ich ze złym samopoczuciem, kaszlem, wysoką gorączką, dusznością wysiłkową. Czterech kolejnych pacjentów wraca do zdrowia w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Medycznej. Ponad trzydziestu pacjentów z zapaleniem płuc zostanie przebadana pod kątem wspomnianej bakterii.
Sprzyjającymi warunkami dla rozwoju bakterii są: temperatura powyżej 25°C, obecność pierwotniaków i glonów oraz osad bogaty w sole wapnia i magnezu. Zdrowe osoby przy kontakcie z bakterią zwykle nie chorują. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka, ani poprzez picie skażonej wody.
Bakteria powoduje jednak zakażenie bądź to o łagodnym, grypopodobnym przebiegu, bądź przeradza się w tzw. „chorobę legionistów”, która jako poważne zapalenie płuc wymaga kuracji antybiotykowej i grozi powikłaniami.