Fot. UM Rzeszów

Nowoczesne urządzenie to specjalistyczna kamera wykorzystywana przez rzeszowski MPWiK m. in. do lokalizacji awarii. Urządzenie znajduje coraz więcej zastosowań. Dzięki kamerze zlokalizowano m. in. nieszczelności sieci ciepłowniczej w jednym z rzeszowskich przedszkoli, czy odnalezienie kota, który utknął w rurach ciepłowniczych.

O kamerze, którą posiada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zrobiło się głośno kiedy kilka tygodni temu była wykorzystana do odnalezienia kota, który utknął w rurach ciepłowniczych. Przebywał tam około 10 dni i mimo wielu wysiłków starania o jego wydobycie z pułapki nie przynosiły efektu. W opinii strażaków i szefowej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Rzeszowie kluczowe znaczenie dla ostatecznego sukcesu miało zastosowanie właśnie specjalistycznej kamery z MPWiK.

Kilka dni temu kamera okazała się potrzebna w Przedszkolu nr 15 w Rzeszowie. W sieci rozprowadzającej ciepłą wodę zaczęły pojawiać się ubytki w instalacji wewnętrznej oraz w instalacji centralnego ogrzewania. Rury, którymi woda płynie znajdują się pod posadzkami, a to znacznie utrudniało lokalizację tym bardziej dlatego, że ubytek był na tyle niewielki, że nigdzie nie stwierdzono gromadzenia się wody. Było zagrożenie, że wyciek może spowodować awarię systemu ogrzewania przedszkola. Po spenetrowaniu w przedszkolu ponad 50 metrów bieżących kanału ciepłowniczego prze kamerę MPWiK awaria została usunięta.